TUSAŞ, ŞİMŞEK’in Süpersonik Versiyonunu Geliştiriyor

blank
TUSAŞ, ŞİMŞEK'in Süpersonik Versiyonunu Geliştiriyor

İçerik: TUSAŞ, ŞİMŞEK’in Süpersonik Versiyonunu Geliştiriyor

TUSAŞ, ŞİMŞEK’in Süpersonik Versiyonunu Geliştiriyor:

Savunma Hattı ekibi, TVNET’te Jandarma İHA Birim Komutanlığında ANKA İnsansız Hava Aracı’nı inceledi. İsmail Umut Arabacı’nın sorularını yanıtlayan TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, Şimşek hedef uçağının süpersonik versiyonu üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Yıldız konuşmasında, “Şimşek’in hızını 450 knot’a çıkardık. Bunun süpersonik versiyonunu da hazırlıyoruz. Bununla hem süpersonik hızları aşmayı hem de 0,8-0,9 mach’larda uçacak yüksek hızlı bir hedef uçak yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Yıldız, geliştirilen hedef uçağın farklı roller üstlenebileceğini yani farklı konfigürasyonlarda geliştirilebileceğini açıkladı. Yıldız yaptığı konuşmada, “Bu sınıf İHA’ları farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Biri hedef uçak, diğeri ise sahte hedef. Yanlış bir hedef söylemek, kendisini olduğundan başka bir şey olarak sunar. Şimşek’e başka bir cihaz takarsanız, Şimşek F-4, F-16 veya belki F-35 gibi görünebilir. Bu tür uçaklara sahte uçak diyoruz. Tabii ki çok büyük hedeflere ulaşmayı değil, yine kritik anlarda kritik görevleri yapabilme becerisini beklememiz gerekiyor. Sadece faydalı yükü değiştirerek bu üç görevi aynı uçakla gerçekleştirmek mümkün.” dedi.

Ekim 2021’de Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ŞİMŞEK hedef uçağının GPS güdümlü otonom uçuşla uzun menzilli hedefleri vuran bir ‘füze’ye dönüştürüldüğünü açıkladı. Demir, kamikaze İHA’ya dönüştürülen ŞİMŞEK’in menzili hakkında bilgi vermedi. İsmail Demir’in gönderide TUSAŞ’ın yanı sıra Roketsan’ı tebrik etmesi, Roketsan’ın da bu çalışmada yer aldığını gösterdi. Roketsan’ın payının savaş başlığı ve güdümle ilgili olması muhtemel gözüküyor. Testlerde mancınıkla fırlatılan ŞİMŞEK İHA, insanlı ve insansız hava araçlarına entegre edilebiliyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ŞİMŞEK hedef uçak sisteminin 200 km menzilli kamikaze uçağına dönüştürüldüğünü, ŞİMŞEK’in kamikaze versiyonunun 5 kg patlayıcı taşıdığını ve S/İHA sistemlerine entegre edilerek kullanılabileceğini ifade etti. Geçmişte ANKA S/İHA sisteminden çıkan Şimşek kamikaze uçak sistemi, AKSUNGUR S/İHA sisteminden de kullanılabiliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TUSAŞ, ŞİMŞEK’in Süpersonik Versiyonunu Geliştiriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör