Avustralyalı Bir Milyarder Facebook’a Dava Açtı

blank
Avustralyalı Bir Milyarder Facebook'a Dava Açtı

İçerik: Avustralyalı Bir Milyarder Facebook’a Dava Açtı

Avustralyalı Bir Milyarder Facebook’a Dava Açtı. Avustralyalı bir milyarder, şirketin kendi imajını kullanan dolandırıcılık reklamlarını engelleyemediğini iddia ederek Facebook’a karşı ceza davası açtı. Andrew Forrest, Facebook’un kripto para birimi eksilerinin yayılması konusunda Avustralya’nın kara para aklama karşıtı yasalarını ihlal ettiğini savunuyor.

Facebook’un dünya çapında ilk kez bir ceza davasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Facebook’un sahibi Meta, Dr Forrest’in davası hakkında yorum yapmadı, ancak “bu insanları [dolandırıcıları] platformumuzdan uzak tutmaya kararlı” olduğunu söyledi.

Madenci Fortescue Metals’in başkanı olan Dr Forrest, Facebook’un ilk olarak 2019’un başlarında ortaya çıkan reklamları durdurmak için daha fazlasını yapmamakla “suçlu bir şekilde pervasız” olduğunu iddia etti.

Dolandırıcılar, zenginlik vaat eden sahte yatırımları desteklemek için onun ve diğer ünlülerin imajını kullanıyor. Facebook bu tür reklamları yasaklasa da, birçoğu hala platformda görünüyor. Dr Forrest, Kasım 2019’da Facebook patronu Mark Zuckerberg’e daha fazla önlem almaya çağıran bir açık mektup yazdığını söyledi.

Facebook, günlük kullanıcıların ilk kez düştüğünü görüyor. Sosyal dev, büyük marka değişikliğinde Meta olur. ABD’de meta tekel davası devam etti. Maden patronu Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Masum Avustralyalıların sosyal medyada tıklama tuzağı reklamlarıyla dolandırılmalarından endişeleniyorum” dedi.

“Burada Avustralyalılar için hareket ediyorum ama bu dünyanın her yerinde oluyor” dedi. Dava, 28 Mart’tan itibaren Batı Avustralya Sulh Mahkemesi’nde görülecek. Başarılı olursa, Facebook para cezasına çarptırılabilir veya reklamlarını değiştirmek zorunda kalabilir.

Dr Forrest, Facebook’un merkezinin bulunduğu ABD’nin Kaliforniya eyaletinde de hukuk davası açtı. Avustralya gazetesinin bildirdiğine göre, bu davada Facebook’un “bu yasa dışı reklam döngüsünden bilerek kâr ettiğini” iddia ediyor.

Gazete, mahkeme belgelerine atıfta bulunarak, Avustralya’daki bir kurbanın Dr Forrest’i içeren sahte bir ciro nedeniyle 670.000 $ kaybettiğini söyledi. Sosyal medya şirketi medyaya yaptığı açıklamada, dolandırıcılık reklamlarının politikalarını ihlal ettiğini söyledi.

Bir Meta temsilcisi, “Bu reklamları durdurmak için çok yönlü bir yaklaşım benimsiyoruz, yalnızca reklamları tespit edip reddetmek için değil, aynı zamanda reklamverenleri hizmetlerimizden alıkoymak ve bazı durumlarda politikalarımızı uygulamak için mahkemeye başvurmak için çalışıyoruz.” Dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avustralyalı Bir Milyarder Facebook’a Dava Açtı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör