Meta, Şimdiye Kadarki En Büyük Borsa Kaybını Gördü

blank
Meta, Şimdiye Kadarki En Büyük Borsa Kaybını Gördü

İçerik: Meta, Şimdiye Kadarki En Büyük Borsa Kaybını Gördü

Meta, Şimdiye Kadarki En Büyük Borsa Kaybını Gördü. Facebook’un sahibi Meta Platforms, Perşembe günü borsa değerinin bir ABD firması için rekor bir günlük kayıpla 230 milyar dolardan fazla düştüğünü gördü. Hisseleri, üç aylık rakamların yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmasının ardından %26,4 düştü. Meta ayrıca Facebook’un günlük aktif kullanıcılarının (DAU) 18 yıllık tarihinde ilk kez düştüğünü söyledi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, şirketin hisse fiyatlarındaki düşüş, CEO Mark Zuckerberg’in net değerinin 31 milyar dolar düştüğünü gördü. Bay Zuckerberg’in kişisel servetindeki düşüş, Estonya’nın yıllık gayri safi yurtiçi hasılasına eşdeğerdi.

Bu düşüşten sonra bile, Bay Zuckerberg’in tahmini net değeri neredeyse 90 milyar dolar, bu da onun hala dünyanın en zengin insanlarından biri olduğu anlamına geliyor. Bu, Meta’nın Facebook’un DAU’larının Aralık ayının sonuna kadar üç ayda 1.929 milyara düştüğünü açıklamasından sonra geldi, önceki çeyrekteki 1.930 milyara kıyasla. Dünyanın en büyük sosyal ağındaki bu etkinlik ölçüsü ilk kez tersine döndü.

Meta’nın borsa düşüşü, Facebook’un kuruluşunun 18. yıldönümünün arifesinde geldi. Facebook, günlük kullanıcıların ilk kez düştüğünü görüyor. Facebook tarafından finanse edilen kripto para birimi Diem sona erdi. Meta ayrıca TikTok ve YouTube gibi rakip platformlardan gelen rekabet karşısında gelir büyümesinin yavaşlaması konusunda uyarırken, reklamcılar da harcamaları kıstı.

Zuckerberg, özellikle genç kullanıcıların rakiplerine yönelmesi nedeniyle firmanın satış büyümesinin zarar gördüğünü söyledi. Firma, bu yılın ilk çeyreği için analistlerin beklediğinden daha düşük olan 27 milyar dolar ile 29 milyar dolar arasında gelir öngörüyor. Şirket, Çinli teknoloji devi ByteDance’in sahibi olduğu TikTok ile rekabet edebilmek için video hizmetlerine yatırım yapıyor olsa da, bu tekliflerden geleneksel Facebook ve Instagram beslemelerinden daha az para kazanıyor.

Meta’nın farklı sorunların bir kasırgasıyla karşı karşıya olduğu açık. Geçen yıl Apple, Uygulama İzleme Şeffaflığı politikasını getirdi. İnsanların internette Meta gibi şirketler tarafından izlenmek isteyip istemediklerini seçmelerine olanak tanır ve bu şirketler daha sonra bu bilgileri reklamcılara satabilir. Bu, Facebook için büyük bir sorun çünkü hakkınızda bilgi bulmak ve bunları reklamcılara satmak tam olarak böyle para kazanıyor.

Üç aylık sonuçları, kısmen bu nedenle reklam gelirinin düştüğünü gösterdi. Meta’nın TikTok gibi rakipleri de daha genç izleyiciler çekiyor. Ve kullanıcı büyümesi dünya çapında durdu. Daha büyük uzun vadeli sorunlar da var. Meta reklamdan para kazanıyor. Yine de şirketin adı, henüz var olmayan ve yıllarca yapılmayacak bir kavramı – Metaverse – işaretlemek için değiştirildi.

Mark Zuckerberg, insanların hayatlarını sanal gerçeklikte yaşamak istediklerine dair kanıtlar yetersiz olsa da, projeye on milyarlarca dolar harcamayı taahhüt ediyor. Tüm bunlar, birçok yatırımcının arkadaş olmadığı anlamına geliyor. Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci dijital reklam platformuna sahip olan Meta, Apple’ın işletim sistemindeki gizlilik değişikliklerinden de etkilendiğini söyledi.

Firma, markaların Facebook ve Instagram’daki reklamlarını hedeflemesini ve ölçmesini zorlaştıran değişikliklerin bu yıl için “10 milyar dolarlık” bir etkisi olabileceğini söyledi. DBS Bank telekom ve internet sektörü araştırması başkanı Sachin Mittal, “Açıkçası Meta, Snap gibi diğer sosyal medyanın sağlıklı sonuçlar yayınlamasıyla rakiplerine kıyasla daha fazla etkilendi” dedi. “Teknoloji sektörünün tamamı üzerinde geniş bir olumsuz etki olsa da, Apple’ın değişiklikleriyle başa çıkmak için hedefli reklamlara veya daha iyi algoritmalara daha az güvenen oyuncuların yine de iyi olacağını düşünüyoruz.”

Meta’nın hisse fiyatlarındaki düşüş, Perşembe günkü normal ticaret seansı sırasında Twitter, Snap ve Pinterest dahil olmak üzere diğer sosyal medya platformlarında da sürüklendi. Bununla birlikte, Snap’in hisseleri, ilk üç aylık karını bildirdiği için mesai sonrası işlemlerde neredeyse %60 arttı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Meta, Şimdiye Kadarki En Büyük Borsa Kaybını Gördü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör