İngiltere’de Yeni Araba Emisyon oranları Rekor Seviyeye Düştü

blank
İngiltere'de Yeni Araba Emisyon oranları Rekor Seviyeye Düştü

İçerik: İngiltere’de Yeni Araba Emisyon oranları Rekor Seviyeye Düştü

İngiltere’de Yeni Araba Emisyon oranları Rekor Seviyeye Düştü. Yerel bir endüstri grubundan alınan yeni verilere göre, elektrikli ve hibrit araçlar, Birleşik Krallık’ta yeni arabaların emisyonlarını 2021’de rekor düşük seviyeye indirdi. Ancak İngiltere’nin 2035 yılına kadar emisyonları yüzde 78 oranında azaltma hedefine ulaşması için şarj istasyonlarına ve toplu taşımaya daha fazla yatırım yapılması gerekiyor.

Birleşik Krallık Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği’ne (SMMT) göre, yeni otomobillerin ortalama emisyonları geçen yıl yüzde 11’den fazla düşüşle kilometre başına yaklaşık 120 gram karbondioksite düştü. Bu, elektrikli otomobillere yönelen sürücülerin İngiltere’nin en büyük kirlilik kaynağından kaynaklanan emisyonları azaltmaya yardımcı olduğu anlamına geliyor. Ulaşım – çoğunlukla yollarda – İngiltere’nin yıllık sera gazı emisyonlarının dörtte birinden fazlasını pompalıyor.

Bununla birlikte, özel araç satışları, Ocak 2021’e kıyasla bu Ocak ayında yüzde 64 arttı. Satışlar, pandemi nedeniyle işe gidiş gelişlerin durdurulmasından önceki seviyelerine henüz geri dönmemiş olsa da, araçların çoğu trafikte olduğundan, yoldaki daha fazla araba hala daha fazla kirlilik anlamına geliyor. hala gaza geliyor. Ocak 2022’de akülü elektrikli araç satışlarının sayısı yıldan yıla iki katından fazla artmasına rağmen, o ay İngiltere’de kayıtlı yeni otomobillerin yalnızca yüzde 12,5’ini oluşturuyorlardı.

Plug-in hibrit elektrikli araçlarla birlikte, Ocak ayındaki yeni otomobil satışlarının yaklaşık yüzde 20’si, İngiltere’nin karbondan arındırmak için çalıştığı şebekeye bağlanabilir. Ticaret grubu, SMMT’nin yeni EV ve hibrit satışlarının bu yıl hızla artmaya devam etmesini beklerken, tüketicilerin mevcut şarj istasyonlarıyla ilgili endişelerinin hala EV’nin benimsenmesini yavaşlatan bir barikat olduğunu söylüyor. İngiltere, 2030’dan itibaren içten yanmalı araçların ve 2035’ten itibaren hibrit araçların satışını yasaklamayı planlıyor.

Uzmanlar, ulaşımın iklim krizine katkısını ele almamızın tek yolunun yola daha fazla elektrikli araç koymaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca daha yürünebilir şehirler tasarlayarak ve toplu taşımayı daha sağlam hale getirerek yollardaki araç sayısını azaltmamız gerekiyor. Ne yazık ki, Birleşik Krallık yolları 1990 ve 2019 yılları arasında motorlu araç trafiğiyle önemli ölçüde daha fazla tıkandı – yakıt verimliliğindeki kazanımlara ve elektrikli araçların artan popülaritesine rağmen ulaşımdan kaynaklanan emisyonların genel olarak çok fazla değişmemesinin bir nedeni.

“İngiltere’nin arabalardan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmak için hala tırmanması gereken bir dağ var. New AutoMotive adlı düşünce kuruluşunun politika ve araştırma başkanı Ben Nelmes, The Guardian’a verdiği demeçte, bu ay ön avlulardan çıkan 90.000 içten yanmalı motor, ortalama 14 yıl daha çevreyi kirletmeye ve sürücülerin ceplerini yakmaya devam edecek” dedi.

Birleşik Krallık’ın arabalardan kaynaklanan gezegeni ısıtan kirlilikten kurtulmak için kat etmesi gereken uzun bir yol varken, dünyanın çoğu daha da geride. Küresel olarak, 2020’de binek otomobil satışlarının yüzde 5’inden daha azı elektrikli veya hibrit araçlardı. Ve 2020’de pandemi nedeniyle ulaşımdan kaynaklanan kirlilik azalırken, dünya çapında emisyonlar şimdiden toparlanmaya başladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İngiltere’de Yeni Araba Emisyon oranları Rekor Seviyeye Düştü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör