Sony, Destiny Stüdyosu Bungie’yi Satın Alıyor

blank
Sony, Destiny Stüdyosu Bungie'yi Satın Alıyor

İçerik: Sony, Destiny Stüdyosu Bungie’yi Satın Alıyor

Sony, Destiny Stüdyosu Bungie’yi Satın Alıyor. Sony, hit bilim kurgu MMO Destiny’nin arkasındaki stüdyo olan Bungie’yi 3,6 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın almayı planlıyor. Bungie, Insomniac Games, Naughty Dog, Guerrilla Games, Sucker Punch Productions, Bluepoint Games ve bir avuç diğer önde gelen stüdyoyu içeren Sony Interactive Entertainment ailesine katılacak.

Bungie, satın almayı şirket için yeni bir çağın başlangıcı olarak konumlandırıyor – yalnızca oyunlara değil, küresel multimedya eğlencesine odaklanan bir dönem. CEO Pete Parsons’ın bir blog yazısına göre Bungie, franchise’ları üzerinde yaratıcı kontrolü elinde tutacak ve sadece PlayStation için değil, birden fazla platform için geliştirmeye devam edecek.

“Oyunlarımızı bağımsız olarak yayınlamaya ve yaratıcı bir şekilde geliştirmeye devam edeceğiz” diye yazdı. “Birleşik bir Bungie topluluğunu yönetmeye devam edeceğiz. Oyunlarımız, topluluğumuzun olduğu yerde, oynamayı seçtikleri her yerde olmaya devam edecek.”

Anlaşma, 18 Ocak’ta Microsoft’un Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın aldığı haberini takip ediyor ve bu, video oyunu endüstrisinin konsolidasyon aşamasına girdiğinin en son işareti. Microsoft, Sony ve Tencent gibi devasa şirketler, özel deneyimler için bir savaşta olabildiğince çok stüdyoyu süpürme sürecindeler. Konsol üreticileri olarak Sony ve Microsoft, PlayStation ve Xbox platformlarında yerleşik milyonlarca izleyiciyle bu müzakerelerde özel bir güce sahiptir.

Bu anlaşmalar, satın alınan stüdyolara finansal istikrar, prodüksiyon desteği ve geniş kapsamlı pazarlama planları sağlıyor, ancak kurumsal bir ekosistem içinde çalışmaları ve potansiyel olarak oyunlarını belirli platformlara bağlamaları gerekecek. Görünüşe göre Bungie, Sony’nin PlayStation evreninin dışında yayınlamayı planlıyor, ancak bunun pratikte nasıl göründüğünü zaman gösterecek.

Stüdyonun başladığı yer göz önüne alındığında, Sony’nin Bungie’yi satın alması şaşırtıcı. Bungie, Halo serisinin orijinal evidir ve 2000’den 2007’ye kadar Microsoft ailesinin bir parçasıydı. Halo, Xbox konsolları için çok önemli bir seriydi (ve öyledir) ve Bungie, Microsoft yönetiminde yaklaşık on yıldır onun hakemiydi. Stüdyolar 2007’de bölündü ve Bungie özelleşti ve 2010’da Activision ile Destiny serisi için bir yayın anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, Bungie’nin yayınlama sürecini şirket içinde taşıdığı 2019 yılına kadar sürdü.

Sadece iki hafta önce Microsoft, iki eski Bungie yayıncısını tek bir çatı altında toplayarak Activision Blizzard’ı satın aldığını duyurdu. Ve şimdi, Bungie’nin arka cebinde Microsoft’un en büyük rakibi Sony var. Konsolidasyon dönemi video oyun endüstrisinde ilerlerken, bu ilişkiler daha da karmaşıklaşacak, bu nedenle önümüzdeki yıllarda daha fazla milyar dolarlık anlaşmalar ve münhasırlık maddeleri için sıkı durun. SIE CEO’su Jim Ryan, Bungie’nin satın alınmasıyla ilgili haberlerin yayılmasından kısa bir süre sonra GamesIndustry.biz’e şirketin geleceğinde kesinlikle daha fazla satın alma olacağını söyledi.

GI’ye “Kesinlikle daha fazlasını beklemeliyiz” dedi. “Hiçbir şekilde işimiz bitmedi.” Ek olarak Ryan, Destiny 2 ve Bungie’nin gelecekteki oyunlarının PlayStation markası dışındaki platformlarda yayınlanmaya devam edeceğini doğruladı. Ryan, Sony için amacın daha canlı, çevrimiçi, çok platformlu deneyimler sunmak olduğunu söyledi.

GI’ye verdiği demeçte, “Herkes, hangi platformda olursa olsun, son derece büyük Destiny 2 topluluğunun Destiny 2 deneyimlerinin keyfini çıkarmaya devam edebilmesini istiyor” dedi. “Ve bu yaklaşım gelecekteki Bungie sürümleri için geçerli olacak. Bu kesin.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sony, Destiny Stüdyosu Bungie’yi Satın Alıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Cyberpunk 2077’nin PS5 Ve Xbox Series X/S Sürümleri Çıktı

Cyberpunk 2077’nin PS5 Ve Xbox Series X/S Sürümleri Çıktı. Cyberpunk 2077’nin uzun zamandır beklenen PlayStation …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör