Covid-19 ve Biyoteknoloji ile Mücadelede Çığır Açan Robot

blank
Covid-19 ve Biyoteknoloji ile Mücadelede Çığır Açan Robot

İçerik: Covid-19 ve Biyoteknoloji ile Mücadelede Çığır Açan Robot

Covid-19 ve Biyoteknoloji ile Mücadelede Çığır Açan Robot. Polonya Bilimler Akademisi Biyoorganik Kimya Enstitüsü’nde Mitsubishi Electric, Labomatica ve Perlan Technologies ile işbirliği içinde geliştirilen AGAMEDE robotik sistemi, SARS-CoV-2 teşhisini hızlandırıyor.

Yapay zeka ile donatılmış ileri otomasyon teknolojisi sayesinde sistem günde 15 bin numune test etme kapasitesine sahip. teknoloji; Yeni ilaç araştırmaları, kişiselleştirilmiş kanser tedavileri ve hatta kozmetik formüllerin geliştirilmesi gibi diğer uygulama alanlarında da kullanılabilir.

Tarihin ilk kadın bilim insanı olarak kabul edilen AGAMEDE, Polonya Bilimler Akademisi Biyoorganik Kimya Enstitüsü’nde geliştirilen laboratuvar otomasyon sistemine verilen ismin esin kaynağı olmuştur. Laboratuvar süreçlerinin otomasyonu yaygın bir uygulama iken, AGAMEDE robotik sistemi, otomasyon ve yapay zekayı (AI) birleştirerek benzersiz bir kapalı döngü deney ortamı sunmaya başladı.

Deneyleri hazırlayan robotlar ise sonuçları belirli zamanlarda Labomatica Gene GameTM yazılımı ile okur, verileri yorumlar ve bağımsız olarak bir sonraki deney döngüsünü hazırlar. Böylece araştırmacılara sadece soruyu tanımlama, deney sistemini tasarlama ve sistemin düzgün işleyişini izleme görevi kalıyor. Robot AGAMEDE ise 24 saat deney yapmak ve sonuçları raporlamak için çalışıyor.

Yüksek hızlarda çıktı üretebilen bir sistemde yapay zeka ve otomasyonun birleşimi bir atılım olarak öne çıkıyor. Çoğu otomatik yüksek hızlı çıktı sistemi, bir operatörün sonuçları okumasını ve bir döngü tamamlandıktan sonra bir sonraki deney dizisini planlamasını gerektirir. AGAMEDE ise bunu insan müdahalesi olmadan bağımsız olarak yapabilir.

Sistemin mucidi ve baş mühendisi Prof. Dr. Radoslaw Pilarski, “AGAMEDE, yapay zeka modülü sayesinde insan müdahalesi olmadan deneyleri sadece matematiksel modellere dayalı olarak yorumluyor” diyen sözlerini şöyle sürdürdü: “Sistemin; Merkezi teşhis laboratuvarlarında, tıbbi ilaç geliştiren ilaç şirketlerinde ve hastaya özel tedavileri araştıran onkoloji laboratuvarlarında, ayrıca biyo-proseslerin optimizasyonu için kimya ve biyoteknoloji şirketlerinin Ar-Ge departmanlarında kullanılabilir.”

2015 yılında IBCH PAS bünyesinde AGAMEDE çalışmaları başladı. Sistem öncelikle Ulusal Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından STRATEGMED “Modern Çağ Hastalıklarının Önlenmesi ve Tedavisi” programı kapsamında finanse edilen EPICELL projesi için geliştirildi.

Projenin amacı, kardiyomiyosit kültürü için optimize edilmiş bir ortam geliştirmekti. Bu çalışmadaki en büyük zorluk, küçük moleküllü epigenetik modülatörlerin uygun bir karışımını tasarlamak için gereken deney sayısıydı. Örneğin, on bileşen ve on farklı konsantrasyon içeren bir formül, 10 milyon deney gerektirir. AGAMEDE bu noktada çok boyutlu bir çözüm sisteminde bileşenlerin doğru kombinasyonunu aramak için kullanıldı. Bu, EPICELL One yeniden programlama ortamının içeriğini iyileştirdi.

IBCH PAS’ın kuruluşundan bu yana RNA ve DNA nükleik asitleri üzerinde çalıştığını ve SARS-CoV-2 teşhis süreçleri için gerekli tüm ekipman ve olanaklara sahip olduklarını belirten IBCH/PAS Direktörü Prof. Marek Figlerowicz; “Enstitümüz, Polonya’da SARS-CoV-2’nin tespiti için bir test geliştiren ilk kurum oldu. Kısa bir süre sonra, AGAMEDE’nin otomasyon yeteneklerini testlerimizle birleştirmeye karar verdik ve günde 15 numuneyi test etmemizi sağlayan hızlı bir teşhis protokolü geliştirdik. Akredite bir teşhis laboratuvarımız olmamasına rağmen, inanılmaz bir sonuç elde ettik, çünkü bir kişi günde en fazla birkaç yüz numuneyi analiz edebilir. AGAMEDE ile 15 bin test yapabildik” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Covid-19 ve Biyoteknoloji ile Mücadelede Çığır Açan Robot

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni Malzeme Ve Ekipmanlar Akkuyu NGS’ye Ulaştı

Yeni Malzeme Ve Ekipmanlar Akkuyu NGS’ye Ulaştı. Akkuyu NGS için üretilen yeni malzeme ve ekipmanlar, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör