Kuzey Kore’nin Füze Programı Çalıntı Kriptoyla Finanse Edildi

blank
Kuzey Kore'nin Füze Programı Çalıntı Kriptoyla Finanse Edildi

İçerik: Kuzey Kore’nin Füze Programı Çalıntı Kriptoyla Finanse Edildi

Kuzey Kore’nin Füze Programı Çalıntı Kriptoyla Finanse Edildi. Medyaya verilen bir BM raporuna göre, Kuzey Kore siber saldırıları ülkenin füze programlarını finanse etmek için milyonlarca dolar değerinde kripto para çaldı.

Araştırmacılar, 2020 ile 2021 ortası arasında siber saldırganların 50 milyon dolardan fazla dijital varlık çaldığını tespit etti. Bu tür saldırıların Pyongyang’ın nükleer ve balistik füze programı için “önemli bir gelir kaynağı” olduğunu söylediler. Bulguların Cuma günü BM’nin yaptırımlar komitesine teslim edildiği bildirildi.

Siber saldırılar, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’daki en az üç kripto para borsasını hedef aldı. Raporda ayrıca, güvenlik firması Chainalysis tarafından geçen ay yayınlanan ve Kuzey Kore siber saldırılarının geçen yıl 400 milyon dolar değerinde dijital varlık elde edebileceğini öne süren bir araştırmaya da atıfta bulunuldu.

Ve 2019’da BM, Kuzey Kore’nin karmaşık siber saldırılar kullanarak kitle imha silahları programları için tahmini 2 milyar dolar biriktirdiğini bildirdi. Kuzey Kore’nin BM Güvenlik Konseyi tarafından nükleer denemeler yapması ve balistik füze fırlatması yasaklandı.

Ancak BM raporu, sakat bırakan yaptırımlara rağmen, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze altyapısını geliştirmeye devam edebildiğini söylüyor. Aynı zamanda, siber araçlar ve ortak bilimsel araştırmalar da dahil olmak üzere, yurtdışında malzeme, teknoloji ve bilgi birikimi aramaya devam etti.

Yaptırım gözlemcileri, Pyongyang’ın füze testlerinde “belirgin bir hızlanma” olduğunu söyledi. ABD Cuma günü yaptığı açıklamada, resmi olarak Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) olarak bilinen Kuzey Kore’nin yalnızca geçen ay dokuz füze testi gerçekleştirdiğini söyledi.

Yaptırım gözlemcileri, “KDHC, hızlı konuşlandırma, geniş hareketlilik (deniz de dahil) ve füze kuvvetlerinin dayanıklılığının artması için artan yetenekler gösterdi” dedi. Cuma günü, Çin ve Rusya, Kuzey Kore’nin füze fırlatmalarının yayılmasını kınayan bir bildiriyi imzalamayı reddetti.

Pazar günü ABD, Kuzey Kore özel temsilcisinin durumu görüşmek üzere bu hafta içinde Japon ve Güney Koreli yetkililerle bir araya geleceğini duyurdu. BM raporu, Kuzey Kore’deki insani durumun kötüleşmeye devam ettiğini de ortaya koydu. Bunun, ülkenin pandemi sırasında sınırlarını kapatma kararının sonucu olabileceğini söyledi. Kuzey Kore’den gelen bilgi eksikliğinin, uluslararası yaptırımların ne kadar acıya yol açtığını belirlemenin zor olduğu anlamına geldiği belirtildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kuzey Kore’nin Füze Programı Çalıntı Kriptoyla Finanse Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör