Boeing’in Kompozit Kriyojenik Yakıt Teknolojisi Kullanıma Hazır

blank
Boeing'in Kompozit Kriyojenik Yakıt Teknolojisi Kullanıma Hazır

İçerik: Boeing’in Kompozit Kriyojenik Yakıt Teknolojisi Kullanıma Hazır

Boeing’in Kompozit Kriyojenik Yakıt Teknolojisi Kullanıma Hazır:

Boeing tarafından tasarlanan ve üretilen yeni tip büyük, tamamen kompozit ve astarsız kriyojenik yakıt deposu, 2021 sonunda NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde bir dizi kritik testi başarıyla geçti. Bu testler, yeni teknolojinin olgunluğa ulaştığını gösteriyor. hava ve uzay araçlarında güvenle kullanılır.

4,3 metre çapındaki kompozit tank, NASA’nın insanlı ay ve derin uzay araştırma programı Artemis’in temel yeteneği olan Space Launch System (SLS) roketinin üst aşamasında kullanılması planlanan yakıt tanklarına benzer boyutlara sahip. Yeni kompozit teknolojisi, Uzay Fırlatma Sisteminin Keşif Üst ​​Aşamasının gelişmiş versiyonlarında kullanılırsa, roketin ağırlığından tasarruf sağlayarak taşıma kapasitesini yüzde 30 oranında artırabilir.

Boeing Kompozit Kriyojenik Üretim Takım Lideri Carlos Guzman şunları söyledi: “Havacılıkta büyük kriyojenik depolama yapıları için bir sonraki teknolojik gelişme olan kompozitler üzerinde çalışmak zorlu ve geleneksel metalik yapılara göre önemli avantajlar sunuyor. Boeing, bu teknolojiyi daha da ileriye taşıyacak ve çeşitli havacılık uygulamalarında kullanılmak üzere pazara sunacak deneyime, uzmanlığa ve kaynaklara sahip.”

DARPA ve Boeing tarafından finanse edilen testler sırasında Boeing ve NASA mühendisleri, kriyojenik sıvıyla dolu yakıt deposunu tahmini operasyonel yükünde ve ötesinde basınçlandırdı. Yakıt deposunun, tasarım gereksinimlerinin başarısız olması için 3,75 kat gerilmeye maruz kaldığı son testte bile, önemli bir yapısal sorunla karşılaşılmadı.

Boeing Test Program Yöneticisi Steve Wanthal, “Test sürecinde NASA’nın desteği bizim için çok değerliydi” dedi. Sonunda tüm sektöre fayda sağlayacak bu teknolojiyi geliştirmek için NASA’nın teknik uzmanlığından ve Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ndeki test altyapısına yaptığı yatırımdan yararlandık.” söz konusu.

Bu teknoloji uzay yolculuğu dışında başka alanlarda da kullanılabilir. Boeing’in havacılık uygulamalarında hidrojenin güvenli kullanımı konusundaki engin deneyimine dayanan bu testler, Boeing’in ticari havacılığın geleceğinde potansiyel bir enerji kaynağı olan hidrojen üzerinde devam eden çalışmalarına katkıda bulunacaktır. Uzay programlarına ek olarak Boeing, hidrojen kullanan beş uçuş gösteri programını tamamladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Boeing’in Kompozit Kriyojenik Yakıt Teknolojisi Kullanıma Hazır

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör