HÜRJET Hangardan Çıkış ve Yer Testleri Başladı

blank
HÜRJET Hangardan Çıkış ve Yer Testleri Başladı

İçerik: HÜRJET Hangardan Çıkış ve Yer Testleri Başladı

HÜRJET Hangardan Çıkış ve Yer Testleri Başladı:

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2021 değerlendirmesi ve 2022 projelerini aktarmak üzere Ankara’da televizyon ve gazete temsilcileriyle bir araya geldi. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 2022 hedefleri arasında, Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET’in hangardan ayrılarak yer testlerine başlayacağı belirtildi. Proje kapsamında, test faaliyetlerinde kullanılmak üzere iki adet uçurulabilir prototip uçak ile bir adet statik ve bir adet yorulma test uçağı üretilmesi planlanmaktadır.

Ocak 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Savunma Sanayii İcra Kurulu Toplantısında, 2023 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanan HURJET’in ilk etap seri üretim kararı alındı. HÜRJET projesiyle ilgili olarak TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı HÜRJET’in 2022 başlarında yer testlerine başlayacağını açıklamıştı. Yer testlerinin ardından ilk uçuşun 2022 yılında gerçekleştirileceğini kaydeden Kotil, 18 Mart 2023 tarihinde HÜRJET’in daha olgun bir uçuş gerçekleştireceğini duyurdu. İlk jet eğitim uçağının 2025 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceğini söyleyen Kotil, silahlı versiyon (HÜRJET-C) üzerindeki çalışmaların 2027 yılına kadar devam edebileceğini belirtti.

Maksimum 1.2 Mach hızında ve maksimum 45.000 ft irtifada çalışacak şekilde tasarlanacak olan HÜRJET, son teknoloji görev ve uçuş sistemlerini barındıracak. HÜRJET’in 2721 kg faydalı yük kapasiteli Hafif Taarruz Uçağı modeli, ülkemizle birlikte dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerinde hafif saldırı, yakın hava desteği, sınır güvenliği, terörle mücadele gibi görevlerde kullanılmak üzere silahlandırılacak.

Halen devam etmekte olan projenin kavramsal tasarım aşamasında, piyasa analizi ışığında tek motor ve çift motor alternatifleri değerlendirilerek motor sayılarına karar verilecek ve buna göre kavramsal tasarım çalışmaları yapılacaktır. Uzun vadeli sistemler için tedarikçilerle iletişime geçilerek sistem çözümleri oluşturulacaktır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: HÜRJET Hangardan Çıkış ve Yer Testleri Başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör