Otomotiv Sektörü Ocak’ta 2,2 Milyar Dolara Ulaştı

blank
Otomotiv Sektörü Ocak'ta 2,2 Milyar Dolara Ulaştı

İçerik: Otomotiv Sektörü Ocak’ta 2,2 Milyar Dolara Ulaştı

Otomotiv Sektörü Ocak’ta 2,2 Milyar Dolara Ulaştı:

Uludağ Otomotiv Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, Türkiye ekonomisinin 16 yıl üst üste ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörünün ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 azalarak 2,2 milyar dolara geriledi. Ocak ayı. Türkiye ihracatında halen ilk sırada yer alan sektörün, yaşanan düşüşe rağmen toplam ihracat içindeki payı yüzde 12,7 oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Yarı iletken talaş krizi, hammadde tedarik sorunları ve artan maliyetler gibi sorunların gölgesine girdiğimiz 2022 yılının ilk ayında en büyük ürün grubu yine yan sanayi oldu. Binek otomobillerde yüzde 21 düşüş, otobüs-minibüs-midibüs ihracatında yüzde 39 artış yaşandı. Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Mısır gibi ülkelerde yüzde 40’lara varan yüksek artışlar kaydettik.”

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Yarı iletken talaş krizi, hammadde tedarik sorunları ve artan maliyetler gibi sorunların gölgesine girdiğimiz 2022 yılının ilk ayında en büyük ürün grubu yine yan sanayi oldu. Binek otomobillerde yüzde 21 düşüş, otobüs-minibüs-midibüs ihracatında yüzde 39 artış kaydettik. Ülke bazında ise İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Mısır gibi ülkelerde yüzde 40’lara varan yüksek artışlar yaşandı. Fransa ve İtalya’da çift haneli düşüş yaşadık” dedi.

Ürün grubu bazında, Yan Sanayi ihracatı Ocak ayında yüzde 7 artarak 951 milyon ABD Doları olurken, Binek Araç ihracatı yüzde 21 azalarak 654 milyon ABD Doları, Mal Taşıma Motorlu Kara Taşıtları ihracatı arttı yüzde 3 artarak 440 milyon USD’ye, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı ise yüzde 39 artarak 65 milyona ulaştı. USD olarak gerçekleşmiştir.

Yan sanayide en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracat Ocak ayında yüzde 3, ABD’ye yüzde 12, Rusya’ya yüzde 32, Polonya’ya yüzde 21, Slovenya ve Hollanda’ya yüzde 26 arttı. , ki bunlar da önemli pazarlardır. Mısır’a yapılan ihracatta yüzde 29,30 artış görüldü. Öte yandan Fas’a ihracat yüzde 12, Macaristan’a ise yüzde 13 geriledi.

Binek otomobilde ihracatta Fransa’ya yüzde 66, İtalya’ya yüzde 53, İsveç’e yüzde 55, önemli pazarlardan Belçika’ya yüzde 41, İngiltere’ye yüzde 53, Mısır’a yüzde 30, Mısır’a yüzde 30 geriledi. Önemli pazarlar arasında yer alan ABD. Türkiye’ye yapılan ihracatta yüzde 259 artış oldu.

Mal taşımacılığına yönelik motorlu kara taşıtları ihracatı en fazla ihracatın yapıldığı ülke olan İngiltere’ye yüzde 30, önemli pazarlardan Slovenya’ya yüzde 45, Belçika’ya yüzde 16, Belçika’ya yüzde 19 artış gösterdi. ABD, yüzde 28’i Fransa’ya ve yüzde 25’i İtalya’ya. İspanya’ya yapılan ihracatta yüzde 22, yüzde XNUMX düşüş görüldü.

Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda en fazla ihracatın yapıldığı ülke olan Fransa’ya yüzde 9, İtalya’ya yüzde 48, İngiltere’ye ise çok yüksek oranda ihracat artışı yaşandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Otomotiv Sektörü Ocak’ta 2,2 Milyar Dolara Ulaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör