California, Tesla’yı ‘Irkçılık Ve Taciz’ Nedeniyle Dava Ediyor

blank
California, Tesla'yı 'Irkçılık Ve Taciz' Nedeniyle Dava Ediyor

İçerik: California, Tesla’yı ‘Irkçılık Ve Taciz’ Nedeniyle Dava Ediyor

California, Tesla’yı ‘Irkçılık Ve Taciz’ Nedeniyle Dava Ediyor. The Wall Street Journal’a göre bir California sivil haklar kurumu, Fremont fabrikasında ırk ayrımcılığı ve taciz iddiasıyla Tesla’ya dava açtı.

California Adil İstihdam ve Konut Departmanı direktörü Kevin Kish yaptığı açıklamada, “İşçilerden yüzlerce şikayet aldıktan sonra DFEH, Tesla’nın Fremont fabrikasının ırksal olarak ayrılmış bir iş yeri olduğuna dair kanıt buldu” dedi.

DFEH, Siyah çalışanların sıklıkla ırkçı hakaretlere ve duvar yazılarına maruz kaldığını ve bir işçinin bu tür hakaretleri günde 50 ila 100 kez duyduklarını söyledi. Kish, “Siyahi işçiler ırksal hakaretlere maruz kalıyor ve iş atamaları, disiplin, ücret ve terfi konularında ayrımcılığa maruz kalıyor ve düşmanca bir çalışma ortamı yaratıyor” dedi.

Tesla, şikayetin kamuya açıklanmasından önce yayınlanan bir blogda davayı “haksız ve verimsiz” olarak nitelendirdi. Şirket, “Tesla, her türlü ayrımcılık ve tacize şiddetle karşı çıkıyor ve tüm şikayetlere yanıt veren ve bunları araştıran özel bir Çalışan İlişkileri ekibine sahip” dedi. “Tesla aynı zamanda Kaliforniya’da kalan son otomobil üreticisidir. Fremont fabrikasında çoğunluğun oluşturduğu bir iş gücü vardır ve 30.000’den fazla Kaliforniyalıya otomotiv endüstrisindeki en iyi ücretli işleri sağlar.” Ayrıca, son beş yılda 50’den fazla önceki DFEH soruşturmasının herhangi bir suistimal bulgusu olmadan kapatıldığını söyledi.

Geçen Ekim ayında Tesla’ya, şirketi 2015 ve 2016 yıllarında ayrımcılığa ve ırksal istismara göz yummakla suçlayan eski bir Siyah işçiye 137 milyon dolar tazminat ödemesi emredildi. Tesla, karara katılmadı ve bir sözcü şirketin ” o zaman mükemmel değil” ama o zamandan beri “uzun bir yol kat etti”. Tesla kısa süre önce şirket merkezini Kaliforniya’dan Teksas’a taşıdı, ancak aynı zamanda Kaliforniya’daki üretim faaliyetlerini yüzde 50 artıracağını da söyledi.

Tesla, daha önce COVID-19 ile ilgili fabrika kapanışları konusunda Kaliforniya eyaletiyle boğuşmuştu ve DFEH’nin hedefindeki tek yüksek profilli şirket değil. Ajans kısa süre önce Activision Blizzard’a kadın çalışanlara yönelik taciz ve ayrımcılık iddiasıyla dava açtı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: California, Tesla’yı ‘Irkçılık Ve Taciz’ Nedeniyle Dava Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör