Astra’nın NASA İçin Cubesat Lansmanı Başarısızlıkla Sonuçlandı

blank
Astra'nın NASA İçin Cubesat Lansmanı Başarısızlıkla Sonuçlandı

İçerik: Astra’nın NASA İçin Cubesat Lansmanı Başarısızlıkla Sonuçlandı

Astra’nın NASA İçin Cubesat Lansmanı Başarısızlıkla Sonuçlandı. Uzay girişimi Astra’nın etkili ticari başlangıcı pek plana göre gitmedi. SpaceNews’in bildirdiği gibi, şirketin NASA için ilk pratik görevi, Rocket 3.3 aracının üst aşaması, ilk aşamadan ayrıldıktan kısa bir süre sonra kontrolden çıktığında başarısız oldu. Lansman sorunsuz ilerlerken, görüntüler, yük kaporta ayrımının ters gittiğini gösteriyor.

Roket, NASA’nın ELaNa 41 (Nanosatellitlerin Eğitimsel Lansmanı) misyonunu taşıyordu. Uçuştaki dört küp uydudan üçü, sürükleme yelkenleri, uzay hava modellemesi ve kuantum jiroskopları için deneyler yapmayı uman üniversitelerdendi. Dördüncüsü, NASA’nın kendisinden, küp uyduları oluşturmak ve denetlemek için hızlı ve düşük maliyetli yöntemleri test etmekti.

Astra yaptığı açıklamada, yükleri kaybettiği için “çok üzgün” olduğunu ve “veri incelemesinden” sonra olaya daha fazla ışık tutacağını söyledi. Fırlatma, kısmen bir menzil sorunu nedeniyle birkaç gün ertelenmişti.

Hiçbir özel uzay firması böyle bir olayı istemez, ancak Astra’ya diğerlerinden daha fazla zarar vermiş olabilir. Bu, Astra’nın beşinci yörünge denemesiydi ve biri hariç hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Gerileme, Astra’nın her ikisi de daha iyi (hala kusurlu olsa da) sicil kaydına sahip Rocket Lab ve SpaceX gibi şirketlerle rekabet etme şansına zarar verebilir.

Bu aynı zamanda özel uzay uçuşlarıyla ilgili zorlukların da altını çiziyor. Ticari ve bilimsel programlarda giderek daha önemli bir rol oynarken, şirketler ve teknolojileri hala nispeten genç – Boeing gibi ağır toplar bile mücadele ediyor. Kargoyu güvenilir bir şekilde feribotla gönderebilecek çok çeşitli sağlayıcıların olması biraz zaman alabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Astra’nın NASA İçin Cubesat Lansmanı Başarısızlıkla Sonuçlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör