Bilgisayar Teknisyeni Siber Saldırılardan Hapse Atıldı

blank
Bilgisayar Teknisyeni Siber Saldırılardan Hapse Atıldı

İçerik: Bilgisayar Teknisyeni Siber Saldırılardan Hapse Atıldı

Bilgisayar Teknisyeni Siber Saldırılardan Hapse Atıldı. Bir Bilgisayar teknisyeni, her iki işverenin de onu işten çıkarmasından sonra bir okula ve bilişim firmasına yönelik intikam için düzenlediği siber saldırılardan dolayı hapse atıldı.

Adam Georgeson’un Leicestershire’daki Welland Park Akademisine saldırısı, bazı öğrencilerin derslerini kaybetmelerine ve ebeveynlerin yeri doldurulamaz aile fotoğraflarını kaybetmelerine neden oldu. Ayrıca, koronavirüs karantinası nedeniyle öğrencilerin buna bağımlı olduğu dört gün boyunca uzaktan öğrenmeyi durdurdu.

Yargıç Mark Watson, 29 yaşındaki Georgeson’a 21 ay hapis cezası verdi. Ruhsatla serbest bırakılmadan önce bunun yarısını hapiste çekeceğini söyledi. Welland Park Akademisi müdürü Julie McBrearty, cezanın “uygun” olduğuna inandığını söyledi. “Siber saldırının neden olduğu hasarı onarmak okula 15.000 sterline mal oldu, ancak kaybedilen öğrenmeye bir maliyet koyamazsınız” dedi.

“Bu cümle, bu suç faaliyetinin hem mağdurlar hem de failler için önemli sonuçları olduğunu açıkça ortaya koyacaktır.” Polisin “mükemmel” olduğunu ve verilerin kurtarılmasına ve hasarın sınırlandırılmasına yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Adam Georgeson, okuldan atıldıktan sonra okulun bilgisayar sistemlerine saldırdı. Leicester Crown Mahkemesi, Wellingborough’daki Robin Lane’den Georgeson’un Aralık 2016’da Market Harborough’daki okulda yardımcı görevli olarak çalışmaya başladığını duydu.

Ancak, okula dolandırıcılıktan iki mahkumiyeti olduğunu söylemedi ve öğrendikten sonra Şubat 2017’de görevden alındı. Daha sonra Rutland’da Millennium Computer Services adlı bir bilişim ve telekom firmasında iş buldu.

Mahkemeye, 16 Ocak 2021’de okula siber saldırı başlattığında firma için çalışıyordu, ancak bunu ev bilgisayarını kullanarak yaptı. Georgeson, okulun sunucularına uzaktan erişebildi ve onlardan verileri sildi ve ayrıca okulun sistemine uzaktan erişen velilerin ve öğrencilerin bilgisayarlarındaki verileri sildi.

Mahkeme, 18 aylık üniversite işini kaybeden bir anne ve yaklaşık 1000 kişisel fotoğrafını kaybeden bir baba da dahil olmak üzere 29 mağdur olduğunu duydu. Leicestershire Polisi’nin siber suç ekibinden Det Con Anthony Jones, İnternet Protokolü (IP) adresi aracılığıyla saldırıyı Georgeson’a bağlamayı başardı.

Davayı yürüten Daniel Bishop, Georgeson’un tutuklandığını ve polise saldırıyı “sıkılmış” ve “meraklı” olduğu için başlattığını söylediğini söyledi. Bay Bishop, “İşlerin hızla tırmandığını ve yaptığı şeyin kontrolünü kaybettiğini söyledi” dedi. Georgeson kefaletle serbest bırakıldı ve Millennium Computer Services kredi kartını polis tarafından alındığı için bazı bilgisayar ekipmanları satın almak için kullandı.

Bay Bishop, Georgeson’un daha sonra, işini sonlandırdıktan sonra BT firmasına bir dizi siber saldırı gerçekleştirdiğini söyledi. Bu saldırıların personelin e-postalarına ve bilgisayar sistemlerine erişememesine neden olduğunu söyledi. Georgeson, 9 Mart’ta tutuklandığında başlangıçta hiçbir yorumda bulunmadı, ancak daha sonra 30 Mart’ta bir röportajda sorumluluğunu kabul etti. Bay Bishop, “İçinde öfkenin oluştuğunu ve bir noktaya değinmek istediğini söyledi” dedi.

“Bir şeyleri yok etmek istemediğini ama şirkette aksamalara neden olacak bir şeyler yapmak istediğini söyledi.” Georgeson, bir bilgisayarın çalışmasını bozmak veya bir bilgisayara erişimi engellemek/engellemek amacıyla iki adet yetkisiz eylemi kabul etti. Okul ağına uzaktan bağlı olan velilerin ve öğrencilerin bilgisayarlarının da silineceğini bilmediği için suçları kabul etti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bilgisayar Teknisyeni Siber Saldırılardan Hapse Atıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak. The Wall Street Journal, COVID-19’a karşı aşılanan Amazon depo …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör