Elon Musk: Starship Roketi Yörüngeye Girmeye Yakın

blank
Elon Musk: Starship Roketi Yörüngeye Girmeye Yakın

İçerik: Elon Musk: Starship Roketi Yörüngeye Girmeye Yakın

Elon Musk: Starship Roketi Yörüngeye Girmeye Yakın. Elon Musk, belki de birkaç ay sonra yeni canavar roket sistemini fırlatabileceğinden umutlu.

ABD’li girişimci, Starship adını verdiği geminin önünde dururken yaptığı sunumda, aracın teknik olarak hazır olmaya yakın olduğunu söyledi. Artık çok şey Federal Havacılık İdaresi’ne bağlı. Bu lisans veren makamdır ve çevresel değerlendirme tamamlanana kadar uçuş izni vermeyecektir.

SpaceX şirketinin Teksas, Boca Chica’daki Ar-Ge tesisinde izleyicilere, “Düzenleyici onayın ve donanımın aynı anda hazır olmasını takip ediyoruz” dedi. “Umarım, bilirsiniz, temelde ikisi için de birkaç ay.” Ve Musk ekledi: “Bu noktada, bu yıl yörüngeye çıkacağımızdan oldukça eminim.”

Elon Musk, FAA süreci daha fazla araştırma talep ederse, uçuş operasyonlarının Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne kaydırılması nedeniyle, Starship için başka bir fırlatma rampasının yapım aşamasında olduğu için aylarca gecikmeye yol açacağını söyledi.

Perşembe günkü sunum, Bay Musk’ın Starship’in gelişiminin iki yıl içinde kaydettiği ilk resmi güncellemeydi. Ve aradan geçen sürede Boca Chica’daki aktivite seviyesi yoğun olsa da, Bay Musk zaten kamuya açık olmayan pek bir şey açıklamadı. Hayranları memnun edecek roket motoru tasarımıyla ilgili mühendislik ayrıntılarını tartıştı ve Mars’a mürettebatlı bir Starship misyonunu öngören parlak yeni bir animasyon vardı, ancak SpaceX CEO’su ortaya çıkan iş fırsatlarından bahsetmekten çekiniyordu. 120 metre (390 ft) yükseklikte, yeni SpaceX roket sistemi şimdiye kadar tasarlanmış en büyüğüdür.

Sonunda gökyüzüne çıktığında, 1960’larda ve 1970’lerde Ay’a insan gönderen araçların iki katından fazla itiş gücüyle pistten inecek. Apollo Saturn V roketlerindeki ana motorlar, ateşlendiğinde yaklaşık 35 meganewton (yaklaşık 8 milyon pound güç) sağladı. Super Heavy olarak adlandırılan Starship’in ilk aşaması yaklaşık 75 meganewtona ulaşmalıdır. İlk deneme uçuşu – ne zaman olursa olsun – Süper Ağır güçlendiricinin Starship’i 90 dakikalık, Dünya çevresinde bir tur için uzaya fırlattığını görecek ve bu yolculuk Hawaii adaları açıklarındaki sulara bir imha “iniş” ile sona erecek. Pasifik’te. Super Heavy’nin kendisi Meksika Körfezi’ne inecek.

Nihayetinde SpaceX, gelecekteki araçların her iki segmentinin de yeniden kullanılabilecekleri şekilde karada veya deniz platformlarında kontrollü inişler yapmasını istiyor. Boca Chica’da, fırlatma kulesi, Super Heavy’yi yere yakın süzülürken yakalamaya çalışacak, “yemek çubukları” lakaplı devasa mekanik kollara sahip. Bu kollar daha sonra güçlendiriciyi bir sonraki görev için hazır olarak fırlatma yuvasına geri yerleştirirdi.

Musk, Starship sisteminin bir kez tamamen geliştirildiğinde, insanları Ay ve Mars’a götürme kapasitesinden daha fazlasını yapacağını ve ABD uzay ajansının (Nasa), astronotları ay yüzeyine yerleştirmek için bir Starship versiyonu sağlamak için SpaceX ile zaten sözleşme yaptığını söyledi. bu on yıldan sonra.

Roket sistemi ayrıca insanları ve kargoları dünyanın dört bir yanına hızlı bir şekilde taşıyabilir. Uyduları yörüngeye yerleştirmek de bir başka bariz uygulamadır. Gerçekten de, Bay Musk, Starship’i, Starlink yörünge geniş bant ağının devam eden dağıtımının merkezi olarak görüyor. “Bunu bir kez yaptığımızda, yörüngeye erişimde son derece derin bir atılım” dedi.

“Uçaklar ilk çıktığında oyuncak olarak görülüyorlardı. Wright Kardeşler ilk havalandığında çoğu insan sadece ata biniyordu; dünyanın her köşesine on binlerce uçağın uçacağını hayal bile edemezlerdi. Dolayısıyla, bu gerçekten çok derin bir durum olabilir ve bu noktada tüm kullanım durumlarını gerçekten hayal bile edemiyoruz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elon Musk: Starship Roketi Yörüngeye Girmeye Yakın

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör