Türkiye’nin Ay’a Gidecek Uzay Aracı Üretim Aşamasına Girdi

blank
Türkiye'nin Ay'a Gidecek Uzay Aracı Üretim Aşamasına Girdi

İçerik: Türkiye’nin Ay’a Gidecek Uzay Aracı Üretim Aşamasına Girdi

Türkiye’nin Ay’a Gidecek Uzay Aracı Üretim Aşamasına Girdi:

TRT Haber’in haberine göre Türk Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım; Gökmen, Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) ‘Yıldız Tozu’ fotoğraf sergisini ziyaret ederek, Anadolu Ajansı muhabirine ay görevi hakkında önemli bilgiler verdi. Başkan Yıldırım, Ay’a gidecek uzay aracının üretim aşamasında olduğunu ve uzay aracı geliştirme görevini TÜBİTAK Uzay Enstitüsü’ne verdiklerini belirtti.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım; DeltaV Space Technologies tarafından geliştirilen hibrit roket motorunun uzaya entegre etmeye devam ettiğini belirten Prof.

“Bu, teknolojide sıçrama yapacak bir program. Şimdi elbette Ay’a ulaşmak söylendiği ve düşünüldüğü kadar kolay bir iş değil. Üzerinde çalışıyoruz. Şu anda TUA olarak bizleri 2 yıl sonra Ay’a götürecek insansız aracın üretim aşamasında olan TÜBİTAK Uzay Enstitüsü’nü görevlendirdiğimizi memnuniyetle söyleyebilirim. Tasarım çalışmaları çoktan başladı. Bu yıl içinde tamamlanmak üzere ve üretime geçilecek. Motoru yine %100 yerli hibrit roket motoru Delta V ile yapılmıştır. Bu zaten hazır, sadece uzaya entegre etme ve uyarlama çalışmaları devam ediyor. Testler devam ediyor, buna hazırız ama yine de zorlu bir yolculuk.” açıklamalarda bulundu.

Ayrıca ay göreviyle ilgili henüz kesinlik kazanmamış olan Türk bayrağının ay yüzeyinde açılması konsepti, “Tabii ki bu kolay değil ama şöyle bir şey düşünüyoruz; aracımız Ay’a sert inecek veya yumuşak bir şekilde çarpacak. Bu arada çarpma sırasında zarar görmemesi için küçük bir parçacık fırlatmayı hedefliyoruz ve daha sonra açıldığında bir Türk bayrağı oluşacak. Böyle bir çalışmamız var ama bu kesinleşmiş bir şey değil. Zor bir operasyon. Bunun üzerinde çalışıyoruz, ‘Aracın neresine koyarız, nasıl fırlatırız?’ Bunlar ham düşünceler gibi. Öyle bir hayalimiz var ki, bayrağımız Ay’da dalgalansın, Ay’ın yüzeyinde kalsın ve Ay’ın Türkiye’den bakıldığında Türkiye’den görülen tarafında böyle bir şey yapabilirsek, o zaman insanlar teleskopla bakan ve fotoğraf çekenler bayrağımızı görebilecekler.” şeklinde iletilir.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım; Ay’a gitmenin yüksek teknolojili bir kapasite olduğunu ve bu kapasitenin gösterilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’nin de diğer ülkeler gibi gök cisimlerinde haklara sahip olduğunu ve uzay kanununun geliştiğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye’nin Ay’a Gidecek Uzay Aracı Üretim Aşamasına Girdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör