ABD Artık Rusya’dan Çip Tedarik Etmeyecek

blank
ABD Artık Rusya'dan Çip Tedarik Etmeyecek

İçerik: ABD Artık Rusya’dan Çip Tedarik Etmeyecek

ABD Artık Rusya’dan Çip Tedarik Etmeyecek. Konuya yakın kaynaklara göre, Beyaz Saray, Rusya’nın ABD’nin tehdit altındaki ihracat kısıtlamalarına karşı misilleme yapması durumunda, kilit malzemelere erişimi engelleyerek çip endüstrisini tedarik zincirini çeşitlendirmesi konusunda uyarıyor.

Bir pazar araştırma grubu olan Techcet’in 1 Şubat’ta birçok yarı iletken üreticisinin neon, paladyum ve diğerleri gibi Rus ve Ukrayna kaynaklı malzemelere olan güvenini vurgulayan bir rapor yayınlamasından sonra, misilleme potansiyeli son günlerde daha fazla dikkat çekti.

Techcet tahminlerine göre, ABD yarı iletken sınıfı neon arzının yüzde 90’ından fazlası Ukrayna’dan gelirken, ABD paladyumunun yüzde 35’i Rusya’dan geliyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görev yapan Peter Harrell ve personeli, son günlerde çip endüstrisinin üyeleriyle temas halinde, Rus ve Ukraynalı çip yapım malzemelerine maruz kaldıklarını öğreniyor ve onları alternatif kaynaklar bulmaya, insanları, insanları aramaya çağırıyor. söz konusu.

Intel, Kripto Madenciliği ve NFT Yapımı İçin Yeni Çip Başlattı. Beyaz Saray, görüşmelerin ayrıntıları hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda yönetimin hazır olduğunu yineledi.

Söz konusu kişi, “Bunun bir kısmı, Rusya’nın tedarik zincirlerine müdahale eden eylemlerde bulunması durumunda şirketlerin aksamalara hazırlıklı olduğundan emin olmak için şirketlerle birlikte çalışıyor” dedi. “Başka kilit ürün kaynaklarının mevcut olduğunu anlıyoruz ve tedariklerini belirlemelerine ve çeşitlendirmelerine yardımcı olmak için şirketlerimizle çalışmaya hazırız.”

Talaş Eksikliği ABD’de Hayal kırıklığını ve Enflasyonu Besliyor. Çip ve elektronik imalat tedarikçileri grubu SEMI, küresel kamu politikası başkan yardımcısı Joe Pasetti, bu hafta üyelere hayati çip yapım malzemelerine maruz kalma durumunu ölçen bir e-posta gönderdi.

Techcet’in sorunlu bölgeden C4F6, Palladium, Helyum, Neon ve Scandium hakkındaki bir özetine atıfta bulunarak, “Bugünkü görüşmede tartışıldığı gibi, lütfen bir dizi yarı iletken malzemenin Rus/Ukrayna üretimi ile ilgili ekteki belgeye bakın” diye yazdı. . “Bunlardan herhangi birinin olası tedarik kesintileri şirketiniz için bir endişe kaynağıysa lütfen bana bildirin.”

Techcet’e göre, çip yapımında kullanılan lazerler için kritik olan neon, Rus çelik üretiminin bir yan ürünü. Daha sonra Ukrayna’da saflaştırılır. Paladyum, diğer uygulamaların yanı sıra sensörlerde ve bellekte kullanılır. Biden yönetimi, Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Rusya’ya karşı kapsamlı ihracat kontrolleri uygulamakla tehdit etti. Ukrayna sınırına 100 binden fazla asker yığmış olan Rusya, saldırı planlarını reddediyor.

Bazı yonga üreticileri, Ukrayna’daki çatışmanın olası yansımalarını taramak için tedarik zincirlerini gözden geçiriyor. İsmini vermeyi reddeden bir çip üreticisi şirketteki bir kişi, şirketin, bir kısmı Ukrayna menşeli neon ve diğer gaz tedarikini araştırdığını kabul etti. Eleman, “Ukrayna’da bir çatışma olsa bile arzı kesmezdi. Bu fiyatları yukarı çekerdi” dedi. “Piyasa daralacaktı. Bu gazlar oldukça kıt hale gelecekti. Ancak bu, yarı iletken üretimini durdurmaz” diye ekledi.

Çip Üretimi: AB, Asya’ya Bağımlılığı Kolaylaştırıyor. Bir güç çipi tasarım girişimi yöneticisine göre, Ukrayna’daki huzursuzluk nadir gaz fiyatlarının artmasına ve arz sorunlarına neden olabilir. Yönetici, florin, dünyanın bu bölgesinden büyük bir arzı olan ve etkilenebilecek başka bir gaz olduğunu da sözlerine ekledi.

Intel sözcüsü William Moss, çip üreticisinin neon arzı üzerinde herhangi bir etki beklemediğini söyledi. Ancak sorun hala endişe verici çünkü küresel çip arzı kısıtlı ve çip siparişlerinin yalnızca artması bekleniyor. Techcet, Intel, Samsung ve Tayvanlı TSMC’nin Ohio, Arizona ve Texas’taki son duyurularına işaret ederek, tüm malzemelere olan talebin önümüzdeki 4 yıl içinde yüzde 37’den fazla artacağını tahmin ediyor.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na göre, çip firmaları birkaç Ukraynalı şirkete bağımlı olduğundan, Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’dan Kırım yarımadasını ilhak etmesinin ardından neon fiyatları yüzde 600 arttı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD Artık Rusya’dan Çip Tedarik Etmeyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör