Huawei’ye Güney Afrika’da Yabancı İşçiler Nedeniyle Dava Açıldı

blank
Huawei'ye Güney Afrika'da Yabancı İşçiler Nedeniyle Dava Açıldı

İçerik: Huawei’ye Güney Afrika’da Yabancı İşçiler Nedeniyle Dava Açıldı

Huawei’ye Güney Afrika’da Yabancı İşçiler Nedeniyle Dava Açıldı. Güney Afrika Çalışma departmanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Afrika bir mahkemeden Çin’in Huawei Technologies’in yerel birimine, yerel halkı işe alma kurallarını çiğnediği ve şirkete uygulamalarını değiştirmesini emretmesi için para cezası vermesini istedi.

Departman, 2020 denetimine atıfta bulunarak, şirket çalışanlarının yaklaşık yüzde 90’ının yabancı uyruklu olduğunu ve yüzde 40’lık bir sınır getiren “istihdam sermayesi” düzenlemelerini ihlal ettiğini söyledi.

Departman, iddia edilen kural ihlalleri için 1,5 milyon ZAR veya yerel firmanın yıllık 2020 cirosunun yüzde 2’si tutarında bir para cezası talep eden mahkeme evrakları sunduğunu söyledi.

Çalışma departmanı avukatı Fikiswa Mncanca-Bede Reuters’e telefonla verdiği demeçte, “Onurlu mahkemeden kendilerine statükoyu düzeltecek bir istihdam eşitliği planı uygulamaları gerektiğini söyleyen bir emir vermesini istiyoruz.” dedi.Huawei Güney Afrika, “özsermaye planımız konusunda Departman ile daha fazla ilişki kurmaya devam etmeye kararlı olduğunu” söyledi. Huawei, yerel yasalara ve düzenlemelere uymayı taahhüt ediyor.

Bakanlık, Huawei’ye yüzde 60 Güney Afrikalı ve yüzde 40 yabancı uyruklu istihdam etmesini gerektiren Göçmenlik Düzenlemeleri hükümlerine uygun olarak bir izin verildiğini söyledi. Bunun yerine Huawei’nin bu sayıdan çok daha fazla sayıda yabancı işçi çalıştırdığını ve daha fazlasını işe almayı planladığını söyledi. “Bakanlık, eylem nedeninin açık olduğunu ve tüm ihlallerin işlendiğini belirledi” dedi.

Hareket, Güney Afrika hükümetinin, şirketin ekipmanının Çin hükümeti tarafından casusluk için kullanılabileceği iddiaları üzerine ABD yaptırımlarıyla uğraşan Çinli teknoloji devine karşı ilk kez yasal bir meydan okumada bulunması oldu. Huawei ve Pekin, iddiaları defalarca reddetti.

Huawei, ABD Yaptırımları Nedeniyle 2021 Gelirlerinin Neredeyse Yüzde 30 Düştüğünü Söyledi
Bununla birlikte, çalışma departmanı, Johannesburg’daki fabrikasında kötü çalışma koşulları ve insan kaçakçılığı suçlamaları nedeniyle daha küçük bir Çinli firmayı çökertti. O dava hala mahkemede.

Huawei, cep telefonları, akıllı cihazlar, televizyonlar ve telekom ekipmanlarından bulut bilişim ve veri depolama çözümlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi satan Güney Afrika’daki en büyük bilgi ve iletişim teknolojisi oyuncularından biridir. Güney Afrika’da istihdam ettiği insan sayısını kamuoyuna açıklamadı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Huawei’ye Güney Afrika’da Yabancı İşçiler Nedeniyle Dava Açıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör