James Webb Teleskobu Bir Yıldızın İlk Görüntülerini Yakaladı

blank
James Webb Teleskobu Bir Yıldızın İlk Görüntülerini Yakaladı

İçerik: James Webb Teleskobu Bir Yıldızın İlk Görüntülerini Yakaladı

James Webb Teleskobu Bir Yıldızın İlk Görüntülerini Yakaladı. James Webb Uzay Teleskobu nihayet bir yıldızın ilk görüntüsünü yakaladı. NASA, birincil aynanın 18 parçası kullanılarak çekilmiş bir yıldızın resimlerinden oluşan bir mozaik paylaştı. Görünüşe göre rastgele bir bulanık noktalar topluluğu gibi görünüyor, ancak görev ekibinin beklediği şey tam olarak buydu. Görüntüler, bilim adamlarının teleskopun Yakın Kızılötesi Kamerasını veya NIRCam’ı kullanarak uzun ayna hizalama sürecini bitirmelerine yardımcı olacak.

Görseller, James Webb Uzay Teleskobu’nu 156 farklı konuma işaret eden ve NIRCam’ın sensörleriyle 1.560 görüntü üreten 25 saatlik bir çabadan geldi. Ekip, her ayna parçasının imzasını tek bir çerçevede kullanarak mozaiği oluşturdu.

Görsel eserler, teleskopun bilimsel gözlem için ihtiyaç duyacağı soğuk koşulların çok üzerindeki sıcaklıklarda kızılötesi kamerayı kullanmaktan gelir. Ve burada gördüğünüz mozaiğin tamamı değil – tam çözünürlüklü anlık görüntü iki gigapikselin üzerinde.

NASA ayrıca, JWST’nin eylem halindeyken gerçek dünyadan nadir bir bakış sağladı. Ajans, NIRCam’dan bir öğrenci görüntüleme merceği tarafından oluşturulan birincil aynanın bir “özçekimini” sağladı. Bu da bulanık, ancak tam olarak yerleştirilmiş aynaya değerli bir bakış sunuyor ve hizalamanın önemini açıklamaya yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, yaz aylarında JWST’den bilimsel olarak faydalı ilk görüntüleri bekliyorlar. Bu resimlerin, özellikle evrenin erken dönemlerine dair kısa bir bakış sağlamaya başladıklarında, çok daha heyecan verici olacağını varsaymak mantıklıdır. Yine de burada gördükleriniz teleskopun sağlığını gösteriyor ve önümüzdeki aylarda çok fazla sorun olmayacağını gösteriyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: James Webb Teleskobu Bir Yıldızın İlk Görüntülerini Yakaladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör