ABD Nükleer Santralleri Tehlikeli Sahte Parçalar İçeriyor

blank
ABD Nükleer Santralleri Tehlikeli Sahte Parçalar İçeriyor

İçerik: ABD Nükleer Santralleri Tehlikeli Sahte Parçalar İçeriyor

ABD Nükleer Santralleri Tehlikeli Sahte Parçalar İçeriyor. Nükleer Düzenleme Komisyonu genel müfettişliği tarafından yapılan bir araştırma, ABD’deki en azından bazı nükleer santrallerin önemli riskler oluşturabilecek sahte parçalar içerdiğini ortaya çıkardı. 9 Şubat’ta yayınlanan sonuç raporuna göre, bu parçalar “ciddi sonuçlara yol açabilecek nükleer güvenlik ve güvenlik endişeleri sunuyor”.

Güvenlik ve nükleer atık konusundaki endişeler nükleer enerji endüstrisini on yıllardır rahatsız ederken, yeni bulgular, ülkelerin iklim hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilecek karbonsuz bir güç kaynağı olarak nükleer enerjiye yönelik artan ilginin ortasında ortaya çıkıyor.

Soruşturma, adı açıklanmayan kişilerin ABD’deki nükleer santrallerin “hepsi olmasa da çoğunun” sahte veya hatalı parçaları olduğunu iddia etmesi üzerine yürütüldü. Başmüfettişlik, soruşturmasının bir parçası olarak birkaç farklı fabrikadaki sahte parçalarla ilgili sorunları ortaya çıkardı.

Raporda ayrıca, DOE’nin geçen yıl sahte parçalar içeren 100 “olayı” ayrı ayrı işaretlediği de belirtiliyor. ABD’nin temiz enerjiye geçişine nükleer enerjiyi dahil etme planlarıyla ilerlerse, bu sorunu çözmesi gerekecek. Rapor, NRC’de daha fazla gözetim olmaksızın, ülkenin nükleer santrallerinde sahte parçaların fark edilmeden gitme riskinin artabileceği konusunda uyarıyor.

Soruşturmanın bir parçası olarak, genel müfettişlik ofisi, yasal ürünler gibi görünmek için yasa dışı olarak değiştirilmiş parçalar, “aldatma amacıyla kasıtlı olarak yanlış tanıtılan” parçalar ve ürün özelliklerine uymayan parçalar aradı. ABD’deki dört enerji santralini örnekledi ve Ortabatı’daki bu santrallerden birinde sahte parçaların kanıtını buldu. Aynı zamanda, örneklediklerinden ayrı olarak Kuzeydoğudaki nükleer santrallere de işaret ediyor; burada “iyi konumlanmış bir NRC müdürü”, sahte parçaların iki ayrı bileşen arızasına karıştığını tespit ediyor.

NRC müdürü tarafından belirlenen ilk arıza, kurulduktan kısa bir süre sonra acil servis için kullanılan bir su pompası şaftıydı. Kuzeydoğudaki ayrı bir tesiste, buhar hattı kopmalarını belirlemek için kullanılan “güvenlikle ilgili alanlarda” sıcaklık monitörleri aniden “önemli ölçüde artan bir oranda” başarısız oldu. Bu arızadan önce, bazı aletler arızalı parçalar kullanılarak onarılmıştı.

Rapor, NRC’nin sahte parçaların yaygınlığını hafife alıyor olabileceği konusunda uyarıyor, çünkü düzenleyici kurum sorunlu parçaları izlemek için sağlam bir sisteme sahip değil. Tesislerin yalnızca olağanüstü durumlarda, örneğin bir reaktörün acil olarak kapatılmasına yol açmış gibi sahte ürünleri bildirmelerini gerektirir. Rapor ayrıca, NRC’nin tüm sahtecilik iddialarını kapsamlı bir şekilde araştırmadığını da belirtiyor. Eylül 2021 itibariyle ABD’de çalışan 55 nükleer santral vardı ve genel müfettişlik raporu için sadece dördünü örnekledi.

NRC Halkla İlişkiler Sorumlusu Scott Burnell, bir açıklamasında şunları söyledi: “Rapordaki hiçbir şey acil bir güvenlik endişesi göstermez. NRC’nin Operasyonlardan Sorumlu İcra Direktörü, raporu baştan sona gözden geçiriyor ve ajansın program ofislerini uygun önlemleri almaya yönlendirecek.”

Elektrik Gücü Araştırma Enstitüsü ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) da dahil olmak üzere diğer gruplar da son yıllarda ABD’deki ve yurtdışındaki nükleer santrallerde sahte vanalar, rulmanlar, devre kesiciler, boru bağlantı parçaları ve yapısal çelik tespit ettiler. 2019 IAEA raporuna göre, nükleer enerji sektörü ve dünya çapındaki diğer endüstriler arasında büyüyen bir sorun.

Ülkeler iklim değişikliğiyle mücadele için yeni taahhütlerde bulundukça, nükleer enerjiyi artırıp artırmama konusundaki tartışmalar artıyor. AB geçtiğimiz günlerde nükleer enerjiyi sürdürülebilir bir yatırım olarak sınıflandırmak için blok üyelerini bölen tartışmalı bir öneride bulundu.

Almanya, güvenlik endişeleri nedeniyle bu yıl kalan tüm nükleer jeneratörlerini emekliye ayırmayı planlarken, elektriğinin çoğunu nükleer enerjiye dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla kullanan Fransa dün 14 yeni reaktör inşa edeceğini söyledi.

Bugün, ABD Enerji Bakanlığı, yaşlanan nükleer aktörleri çevrimiçi durumda tutmak için 6 milyar dolarlık yeni bir programa kamu girdisi çağrısında bulundu. İki partili altyapı yasası, Biden yönetiminin 2035 yılına kadar yüzde 100 temiz enerji şebekesine ulaşma hedefinde de rol oynayan programı finanse ediyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD Nükleer Santralleri Tehlikeli Sahte Parçalar İçeriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör