Ağır Taarruz Helikopteri ATAK-II, TSK’ya Teslim Edilecek

blank
Ağır Taarruz Helikopteri ATAK-II, TSK'ya Teslim Edilecek

İçerik: Ağır Taarruz Helikopteri ATAK-II, TSK’ya Teslim Edilecek

Ağır Taarruz Helikopteri ATAK-II, TSK’ya Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ATAK II’yi 2025 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, A Haber’de yayınlanan “Gengenda Özel” yayınına konuk oldu.

Döner kanat çalışmalarından bahseden Kotil; T929 ATAK II’nin ilk teslimatı hakkında bilgi paylaştı. Kotil, 2025 ATAK II taarruz helikopterlerinin 3’te Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edileceğini duyurdu.

TAI ve İTÜ iş birliğiyle düzenlenen Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı açılış programının ardından Defence Turk’ün sorularını yanıtlayan Temel Kotil, ATAK-II ağır sınıf taarruz helikopterinin deniz versiyonunun geliştirileceğini duyurdu.

Temel Kotil, “ANADOLU LHD için Atak ve Gökbey’in deniz versiyonu olacak mı? Bu yönde bir takviminiz var mı?” “Şimdilik ATAK-II’nin deniz versiyonunu düşünüyoruz” sorumuza. bir açıklama yapmıştı. Temel Kotil, 11 tonluk ATAK II taarruz helikopterinin 2022 yılında motorunu çalıştıracağını ve pervanelerini döndüreceğini açıklamıştı. Kotil daha önce Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-II’nin motorlarının Ukrayna’dan geleceğini ve sözleşme imzalandığını açıklamıştı. bu içerikte.

T929 veya ATAK-II’nin 11 ton sınıfında olduğu ve 1.500 kg mühimmat taşıyabileceği açıklandı. Yerli ve milli motor alternatifi olmadığı için motoru Ukrayna’dan geliyor. Kotil ayrıca 2500 beygirlik motorlarla donatılacağını ve 2023 yılında uçuşunu gerçekleştireceğini belirtti.

Hakkında fazla bilgi bulunmayan 10 ton Sınıfı Maksat Helikopteri hakkında yeni bilgiler veren Temel Kotil, geçmişte helikopterden bahsederken T-925 ismini kullanmıştı. Kotil, yaptığı son açıklamada, T925 genel maksat helikopterinin 21 kişi kapasiteli ve bir rampaya sahip olacağını belirterek, helikopterin 11 tonluk T-929 ATAK-II ile ortak güç grubuna sahip olacağını duyurdu.

925 ton kalkış ağırlığına sahip olacak olan T11 helikopteri, 5 bin beygir (iki motor) kapasiteye sahip olacak. Kargo bölmesinde T925’in top ve askeri araçları taşınabilir. T-925’in ilk uçuş tarihi 2025 olarak belirtilirken, Kotil ilk uçuş için 18 Mart 2024 tarihini işaret etti. T925 helikopteri, GÖKBEY helikopterinin aviyonik sistemlerinin ve belki de geliştirilmiş bir versiyonuna sahip olacak. GÖKBEY’e benzer bileşenleri ile özellikle geliştirme ve üretim ve teslimat sonrası bakım, bakım ve onarım gibi süreçlerde kullanıcıya kolaylık sağlanacaktır.

T929 genel maksat helikopterinin T925 ATAK II ile birlikte ANADOLU LHD’de kullanılacağı kesin olarak kabul ediliyor. Halihazırda ANADOLU sınıfı ve benzeri platformlarda ağır sınıf taarruz ve genel maksat helikopterlerinin konuşlandırılmasına yönelik bir yaklaşım bulunmaktadır. Ağır sınıf yüksek mühimmat/taşıma kapasitesinin yanı sıra yüksek deniz duruşuna sahip platformlar olarak daha zorlu deniz koşullarında görev yapabilmektedir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ağır Taarruz Helikopteri ATAK-II, TSK’ya Teslim Edilecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör