Gelecek Ay Göndereni Belirsiz Bir Roket Ay’a Çarpacak

blank
Gelecek Ay Göndereni Belirsiz Bir Roket Ay'a Çarpacak

İçerik: Gelecek Ay Göndereni Belirsiz Bir Roket Ay’a Çarpacak

Gelecek Ay Göndereni Belirsiz Bir Roket Ay’a Çarpacak. Geçen ay, bir gökbilimci ve uzay izleme uzmanı, son yedi yıldır uzayda kalan eski bir SpaceX Falcon 9 roketinin bir parçasının bu Mart ayında Ay ile çarpışacağını tahmin ettiğinde biraz ses getirdi.

Ama şimdi bu öngörüyü büyük ölçüde değiştiriyor. Takip ettiği roket parçası hala Ay ile çarpışma rotasındayken, artık aracın eski bir Falcon 9 parçası değil, onun yerine eski bir Çin roketi olduğuna inanıyor.

Güncelleme, Mart 2015’ten bu yana bu lanetli nesneyi takip eden Project Pluto’yu çalıştıran bir astronom ve asteroit izci olan Bill Gray’den geliyor. Nesnenin ilk olarak Tucson yakınlarındaki teleskopları kullanan bir program olan Catalina Sky Survey tarafından algılandığını söylüyor.

Arizona, Dünya için tehdit oluşturabilecek potansiyel olarak tehlikeli asteroitler için gökyüzünü taramak için. Anket bu belirli nesneyi bulduğunda, diğer gökbilimciler, genellikle asteroitlerin yaptığı gibi Güneş’in etrafında dönmediğini fark ettiler. Aslında Dünya’nın etrafında dönüyordu, bu da cismin insan yapımı olduğunu ve uzaya bizim kendimiz koyduğumuz bir şey olduğunu gösteriyordu.

Bir dizi ipucu Gray ve diğerlerinin bu nesnenin SpaceX’in roketlerinden biri olduğunu düşünmesine neden oldu. Spesifik olarak, bunun 2015 yılının Şubat ayında fırlatılan ve DSCOVR adlı değerli bir uyduyu Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi için çok uzak bir yörüngeye yerleştiren bir Falcon 9’un en üst kısmı olduğunu düşündüler.

Bu roket, uyduyu hedefine götürmek için çok yüksek bir irtifaya gitmiş olacaktı ve bu yeni gözlemlenen nesne, görünüşe göre, DSCOVR görevinin başlamasından iki gün sonra Ay’ın yanından geçmişti. Nesnenin bu ayrıntıları ve diğer özellikleri göz önüne alındığında, Gray ve diğerleri gizemli çöpün DSCOVR’ı fırlatan Falcon 9 roketinin bir parçası olduğundan oldukça emindiler.

Ancak Gray, bunun gibi nesneleri tanımlamanın her zaman istediğimiz kadar sağlam olmadığını kabul ediyor. İlk olarak Ars Technica tarafından bildirilen Gray, yeni bir blog yazısında, “Kimlik için oldukça iyi koşullara dayalı kanıtlara sahiptim, ancak kesin bir şey yok” diye yazdı.

Gray, Ocak ayında derin uzay nesnesinin 4 Mart’ta Ay ile çarpışacağını tahmin ettiğinden beri, bu özel nesne çok fazla dikkat çekiyor. Ancak, nesnenin geçmişine daha yakından baktıktan ve NASA’dan bazı yeni ayrıntılar aldıktan sonra, Gray, bu nesnenin bir Çin roketinin artık parçası olduğuna, özellikle de Çin’in Chang’e 5-T1 misyonunu başlatan bir Long March 3C olduğuna oldukça ikna oldu. Bu uçuş, Çin’in ay kir örneklerini gezegenimize geri getirmek için kullanacağı teknolojiyi test etmek için Ay’ın etrafında dönen ve Dünya’ya dönen bir kapsül gönderen öncü bir görevdi.


Gray, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda aktif uzay görevlerini takip eden birinden bir e-posta aldığında yanlış kimlik vakasını fark ettiğini söylüyor. JPL’nin kendi izleme sistemi var ve JPL çalışanı, Falcon 9’un DSCOVR’nin fırlatılmasından iki gün sonra Ay’ın yakınından geçmesinin pek olası olmadığını savundu. “Düşündü, ‘Bir dakika. Ay’ı geçtiğimi hatırlamıyorum,” dedi Gray. “Bu, DSCOVR’nin gerçekte nereye gittiğine dair tarihsel verileri incelemesine neden oldu.” Bu görevin yörüngesine dayanarak, Falcon 9, bu nesne Ay’ı gözden geçirdiğinde tamamen uzayın başka bir bölümünde olacaktı.

Böylece Gray, bu nesne için tasarıya uyan başka bir fırlatma olup olmadığını görmek için zamanda geriye gitti. İşte o zaman 2014 yılının Ekim ayında fırlatılan Chang’e 5-T1 misyonunu buldu. Misyon için olası yörüngeyi ve yörüngeyi yeniden yapılandırdıktan sonra, görevi başlatan Long March 3C roketinin artık bunun için en uygun olduğunu fark etti. Gray, “Bunun için çok sağlam bir kanıt zincirimiz olduğunu söyleyebiliriz” diyor. “Çin uzay aracını fırlatmak için yörüngeyi geri döndürmek çok mantıklı. Fırlatmadan sonra doğru zamanda Ay’ı geçen bir yörüngeye sahip oluyor.”

Nesnenin kimliğiyle ilgili kafa karışıklığına rağmen Gray, bunun, derin uzaya giden bu roket güçlendiriciler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız olduğunun bir başka kanıtı olduğunu söylüyor. Gray’in savunduğu gibi, bazı insanların bu tür nesnelere karşı genel tutumu, yörüngede çok uzakta oldukları için, uzayda olduklarında onlara dikkat etmemize gerek olmadığıdır. Şu an itibariyle, hiçbir resmi kuruluş, derin uzay yörüngelerine giden bunun gibi artık roketleri sürekli olarak izlemiyor. “Bu eski roket güçlendiricilere dikkat eden tanıdığım tek kişi asteroit izleme topluluğu” diyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Gelecek Ay Göndereni Belirsiz Bir Roket Ay’a Çarpacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör