SOM ve ATMACA Füzeleri KTJ3200’ün Yerli Motoru Teslim Edildi

blank
SOM ve ATMACA Füzeleri KTJ3200'ün Yerli Motoru Teslim Edildi

İçerik: SOM ve ATMACA Füzeleri KTJ3200’ün Yerli Motoru Teslim Edildi

SOM ve ATMACA Füzeleri KTJ3200’ün Yerli Motoru Teslim Edildi:

KALE Grup tarafından geliştirilen KTJ3200 turbojet motor teslim edilecektir. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2021 değerlendirmesi ve 2022 projelerini aktarmak üzere Ankara’da televizyon ve gazete temsilcileriyle bir araya geldi. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 2022 hedefleri arasında SOM ve ATMACA füzelerinde kullanılacak KTJ3200 Turbojet motorunun teslim edileceği belirtildi.

Mart 2021’de SSB Motor ve Aktarma Organları Dairesi Başkanı Mesude Kılınç, turbojet motor KTJ3200 için testlerin tamamlandığını bildirdi. Kılınç, KALE Grubu’nun SOM ve ATMACA gibi milli füze platformlarının tahrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen KTJ3200 turbojet motorunun geliştirme testlerinin tamamlandığını söyledi. Ayrıca turbojet motorun kabul testlerinin 2021 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

KTJ3200 turbojet motorunun seri üretimi için hazırlıkların devam ettiğini belirten Kılınç, “Çok önemli ve çok başarılı bir proje. Burada kazanılacak bilgi birikimi ile KTJ3, 5-3200 kN aralığındaki turbojet motorlarımızın geliştirilmesinde temel motor olarak öne çıkacaktır.”

blank

KTJ3200 turbojet motorunun verimliliğini yabancı muadillerine göre değerlendiren Kılınç, şu anda kullanılan motorlara göre en az bu motorlar kadar verimli olduğunu ve bazı işlemler için daha iyi performans koşulları tanımladığını belirtti. Mesude Kılınç, “KTJ3200, geliştirme testlerini tamamlamış bir motor. Bu açıdan muadil motorlarla kıyaslayabiliyoruz ve bu kapsamda mevcut operasyonel kabiliyetleri artırmayı hedefliyoruz” dedi.

KTJ3200 Turbojet Motor
Orijinal olarak Kale Arge tarafından tamamen yerli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200, özellikle seyir füzeleri, hedef uçaklar vb. için uygundur. İnsansız platformlarda kullanım için optimize edilmiş bir Turbojet Motorudur. Kompakt tasarımı ile yüksek itiş gücüne, düşük yakıt tüketimine sahiptir ve farklı irtifa/hız koşullarında çalıştırılabilir. Türkiye’nin ilk milli Turbojet Motoru olan KTJ-3200, Kale Ar-Ge Geliştirme ve Test Merkezi’nde İrtifa Test Sistemi kullanılarak farklı irtifa/hız koşullarında performansını kanıtlamıştır. Üstün özellikleri sayesinde KTJ-3200, bazı modifikasyonlarla farklı hava platformlarına adapte edilebilecektir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SOM ve ATMACA Füzeleri KTJ3200’ün Yerli Motoru Teslim Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ağır Taarruz Helikopteri ATAK-II, TSK’ya Teslim Edilecek

Ağır Taarruz Helikopteri ATAK-II, TSK’ya Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ATAK II’yi …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör