Ericsson, IŞİD’e Irak’a Erişim İçin Para Ödemiş Olabilir

blank
Ericsson, IŞİD'e Irak'a Erişim İçin Para Ödemiş Olabilir

İçerik: Ericsson, IŞİD’e Irak’a Erişim İçin Para Ödemiş Olabilir

Ericsson, IŞİD’e Irak’a Erişim İçin Para Ödemiş Olabilir. Şirket, Irak’ta terörist grup tarafından kontrol edilen ulaşım yolları için alımlar bulduğunu kabul ediyor. Ericsson’un CEO’su Borje Ekholm İsveç gazetesi Dagens Industri’ye şirketin Irak’taki operasyonları için IŞİD terör örgütüne ödeme yapmış olabileceğini söyledi.

Bloomberg’e göre CEO, telekom devinin “2018’e kadar uzanan olağandışı harcamalar” belirlediğini söyledi. Bu ödemelerin nihai alıcısı henüz belirlenmemiş olsa da Ekholm, “IŞİD de dahil olmak üzere terör örgütleri tarafından kontrol edilen bölgelerden” satın alınan ulaşım yollarının kayıtlarını gördüklerini itiraf etti.

Ekholm’un itirafı, Ericsson’un Irak merkezli işini çevreleyen uyum endişeleriyle ilgili bir soruşturmaya “önemli ölçüde yatırım yapmaya” devam ettiğini söylediği bir bildiri yayınlamasının ardından geldi. Bu açıklamada, Ericsson, olağandışı harcama iddialarının 2019’da bir iç soruşturmayı tetiklediğini ve bunun da Irak’taki çalışanlarının, satıcılarının ve tedarikçilerinin davranışlarında “uyum kurallarının ciddi ihlallerinin” ortaya çıkmasına yol açtığını söyledi. Ericsson, özellikle satın alınan nakliye yollarıyla ilgili olarak, bunların “Irak Gümrüklerini atlatmakla bağlantılı olarak” kullanıldığını söyledi. Şirket şunları yazdı:

“Ericsson, bu konuları anlamak için önemli miktarda zaman ve kaynak harcadı. Soruşturma, herhangi bir Ericsson çalışanının terör örgütlerinin finansmanına doğrudan karıştığını tespit edemedi.”

Ericsson açıklamasını yayınladıktan sonra, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), şirketin küresel bir soruşturmanın parçası olarak konsorsiyumun ortaya çıkardığı yanlışları ele almak için konuştuğunu açıkladı. ICIJ ayrıca kendi bulgularını “yakında” yayınlayacağını söyledi.

Ericsson, kısmen bazı ülkelerin ağlarında kullanılan yasaklı Huawei ekipmanlarını değiştirmesi gerektiğinden, son birkaç yılda dünya çapında büyük 5G sözleşmeleri imzaladı. Ancak bu, telekom devinin bir yolsuzluk skandalına ilk yakalanması değil. Daha önce, yetkililere rüşvet vermek ve kayıtları tahrif etmek için 2000 ve 2016 yılları arasında Yurtdışı Yolsuzluk Faaliyetleri Yasasını ihlal etmekle suçlanmıştı.

2019’da Ericsson, ABD Adalet Bakanlığı ve SEC ile çoğunlukla cezai hükümlerden, yaptırımlardan ve cezalardan arındırılmış olması için 1,1 milyar dolar karşılığında anlaştı. Ancak ABD’li savcılar geçen yıl, bununla ilgili belirli belge ve bilgileri sağlamayarak anlaşmanın şartlarını ihlal ettiğini belirlediler.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ericsson, IŞİD’e Irak’a Erişim İçin Para Ödemiş Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör