FAA, SpaceX Çevre İncelemesine İlişkin Kararını Erteledi

blank
FAA, SpaceX Çevre İncelemesine İlişkin Kararını Erteledi

İçerik: FAA, SpaceX Çevre İncelemesine İlişkin Kararını Erteledi

FAA, SpaceX Çevre İncelemesine İlişkin Kararını Erteledi. SpaceX’in ilk yörüngesel Starship SN20’si, 10 Şubat 2022’de şirketin Güney Teksas’taki Boca Chica Köyü yakınlarındaki Starbase tesisinde devasa Süper Ağır Güçlendirici 4’ün üzerine yığıldı.
SpaceX’in Federal Havacılık İdaresi’nin kendisine Boca Chica, Teksas’taki tesisinden Starship uçuşlarını başlatma izni verip vermediğini öğrenmek için 28 Mart’a kadar beklemesi gerekiyor. Ajans, şirketin yeniden kullanılabilir devasa aracı tesis dışına çıkarma planlarının çevresel bir değerlendirmesini yapıyor ve bölgede önemli bir çevresel etkisi olup olmayacağını araştırıyor.

Bu, ajansın tamamlama için hedef tarihini ilk kez kaydırması da değil: Daha önce 31 Aralık 2021 olan orijinal hedef tarihini 28 Şubat 2022’ye geri itti.

Şimdi, FAA proje sayfasını yeni hedef tarihi yansıtacak şekilde güncelledi ve gecikmenin “daha fazla yorum incelemesini ve devam eden kurumlar arası istişareleri hesaba katmak için” olduğunu açıkladı. Ajans, geçen yıl Eylül ayında yayınlanan incelemenin taslak versiyonu hakkında 19.000’den fazla kamuoyu yorumu aldı.
REKLAMCILIK

En son Starship sunumu sırasında SpaceX şefi Elon Musk, şirketin FAA ile işlerin tam olarak nerede durduğunu bilmediğini söyledi. Ancak, görünüşe göre, ajansın çevresel değerlendirmesini Mart ayında tamamlayacağına dair kaba bir işaret aldılar. SpaceX’in onay almaması veya FAA’nın şirketin planlarını derinlemesine incelemek için bir çevresel etki beyanı (EIS) yayınlaması durumunda – yıllar sürebilecek bir süreç – bir yedek planı var.

Musk, aynı etkinlik sırasında SpaceX’in Starship’i Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatmak için zaten onay aldığını ve bölgede bir kule inşa etmek gerekirse aracın ilk yörünge uçuşunu geciktireceğini söyledi. SpaceX, Starship’in tüm geliştirme ve testlerini Starbase’de yürütüyor ve araç için yalnızca Boca Chica’da bir fırlatma kulesi var.

SpaceX, çevresel incelemesi tamamlandıktan sonra FAA’dan Starship’i başlatmak için izin alsa bile, bu, yakında ilk yörünge uçuşu için aracın kalktığını göreceğimiz anlamına gelmez. Musk, donanım hazırlığının düzenleyici onayla yolunda olduğunu, ancak somut bir tarih için şirketin açıklamasını beklememiz gerektiğini söyledi.

Önerilen tüm ürünler, ana şirketimizden bağımsız editör ekibimiz tarafından seçilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: FAA, SpaceX Çevre İncelemesine İlişkin Kararını Erteledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör