Kanada, ‘Özgürlük Konvoyları İçin Acil Durum Yasası’nı Kullanıyor

blank
Kanada, 'Özgürlük Konvoyları İçin Acil Durum Yasası'nı Kullanıyor

İçerik: Kanada, ‘Özgürlük Konvoyları İçin Acil Durum Yasası’nı Kullanıyor


Kanada, ‘Özgürlük Konvoyları İçin Acil Durum Yasası’nı Kullanıyor. Ülkenin başkentini ve ülke çapındaki diğer şehirleri felç eden haftalarca süren işgalin ardından, Başbakan Justin Trudeau bugün “Özgürlük Konvoyu” protestolarına yanıt vermek için Kanada’nın Acil Durum Yasasını çağırdı. Yasa, federal hükümete kritik durumlarla başa çıkmak için ek geçici yetkiler veriyor ve 1988’de oluşturulmasından bu yana hiç kullanılmadı.

Bir basın toplantısında Trudeau, Acil Durumlar Yasası’nı protestolarda hüküm sürmek için çeşitli yöntemlerle kullanacağını söyledi. Kanada’nın kara para aklama yasalarının kitle fonlaması platformlarını ve kripto para birimi işlemlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi.Kanada, ‘Özgürlük Konvoyu fonlarını dizginlemek için Acil Durum Yasası’nı kullanıyor.

Bugünden itibaren Kanada, kitle fonlaması şirketlerinin Kanada Mali İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi’ne (FINTRAC) kaydolmasını ve şüpheli ödemeleri bildirmesini isteyecek. Hükümet ayrıca bankalara “Özgürlük Konvoyu”na yönlendirildiğine inandıkları fonları dondurma yetkisi verdi.

Trudeau, “Askeri aramak için Acil Durum Yasası’nı kullanmıyoruz” dedi. Babası Pierre Elliot Trudeau, 1970’deki Ekim Krizi sırasında Kanada Kuvvetlerini çağırmak için Acil Durumlar Yasası’nın öncüsü olan Savaş Önlemleri Yasası’nı ünlü olarak çağırdı.

Guardian, konvoy üyelerinin “kamyonlarının ve arabalarının […] kornaya takıldığını ve trafiğin her saatinde hırıltılı olduğunu” tanımladı. Protestocular, aksi yöndeki emirlere rağmen maskesiz olarak işyerlerine girmeye çalışıyorlar. Ottawa ve ülke çapındaki diğer şehirlerde protesto gösterileri dışında, protestocular ABD ve Kanada arasındaki kritik sınır geçişlerini engelledi. New York Times’a göre, Acil Durum Yasası’nı başlatma kararı, Kanada Kraliyet Atlı Polisinin protestoyla bağlantılı 11 kişiyi tutuklaması ve silah ve diğer silah depolarına el koymasından kısa bir süre sonra geldi.

Protesto için fon, GoFundMe dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan geldi. Şirket, Özgürlük Konvoyu’nun kampanyasını askıya almadan önce, 10 milyon Kanada dolarından (yaklaşık 7.88 milyon ABD doları) fazla para topladı. Şirket, kampanyanın hizmet şartlarını ihlal ettiğini belirledikten sonra GoFundMe tüm bağışçılara geri ödeme yaptı. O zamandan beri, Özgürlük Konvoyunun destekçileri, GiveSendGo dahil olmak üzere diğer kitle fonlaması platformlarına yöneldi. Pazar günü site hacklendi ve kampanyaya katkıda bulunanların kişisel bilgileri internete sızdırıldı. Aşırıcılık araştırmacısı Amarnath Amarasingam tarafından yapılan analiz, kampanyaya katkıda bulunan bağışçıların yüzde 56’sının ABD’den geldiğini belirtti.

Bir kez çağrıldığında, Acil Durumlar Yasası hemen yürürlüğe girer. Ancak, hükümetin hem Avam Kamarası hem de Kanada Senatosu’ndan eylem için destek almak için yedi gün içinde Parlamento’ya gitmesi gerekiyor. Herhangi bir organın önergeye karşı oy kullanması halinde olağanüstü hal kaldırılır. Trudeau’nun iktidardaki Liberal Partisi, Avam Kamarası’ndaki sandalyelerin çoğunluğunu kontrol etmiyor ve önergeyi geçirmek için ülkenin diğer federal partilerinden en az birinin desteğini alması gerekecek. Acil Durumlar Yasası da süresiz olarak uzatılamaz.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kanada, ‘Özgürlük Konvoyları İçin Acil Durum Yasası’nı Kullanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör