AMD, Rekor Anlaşmada Xilinx’i 50 Milyar Dolara Satın Aldı

blank
AMD, Rekor Anlaşmada Xilinx'i 50 Milyar Dolara Satın Aldı

İçerik: AMD, Rekor Anlaşmada Xilinx’i 50 Milyar Dolara Satın Aldı

AMD, Rekor Anlaşmada Xilinx’i 50 Milyar Dolara Satın Aldı:

Yarı iletken tasarımcı Advanced Micro Devices (AMD), Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Xilinx’in yaklaşık 50 milyar dolarlık bir rekor çip endüstrisi anlaşmasıyla satın alınmasını tamamladığını ve bu sayede önemli veri merkezi pazarında ekstra bir avantaj sağladığını açıkladı.

Anlaşmanın sonuçlandırılması, Nvidia’nın SoftBank’a ait Arm’ı satın alma planlarından düzenleyici engelleri gerekçe göstererek vazgeçme kararının hemen ardından geldi.

AMD’nin, satın alma için gerekli tüm işlemleri tamamladığı açıklandı.

AMD CEO’su Lisa Su Reuters’e verdiği demeçte, AMD’nin işlemci teknolojileri ile Xilinx’in çipler ve sahada programlanabilir çipler üzerindeki sistemi arasında, iki işletmenin ücretsiz olduğunu söyledi. Su, “Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici makamlarla konuşmaya odaklandığımız nokta buydu.” dedi. Arm’ın AMD için önemli bir ortak olduğunu ekledi, ancak Arm’ın olası sonraki adımları hakkında daha fazla şey söylemeyi reddetti.

Ekim 2020’de açıklanan anlaşma başlangıçta 35 milyar dolar değerindeydi, ancak AMD’ye göre AMD’nin hisse senedi değerindeki artış fiyat etiketini artırdı.

AMD hisseleri Pazartesi günü yüzde 4’ten fazla yükseldi. Diğer çip üreticileri de kazandı.

Xilinx’in satın alınmasıyla Su, AMD’nin Xilinx’in güçlü bir ağ ve yapay zeka varlığına sahip olduğu veri merkezleri gibi kilit pazarların yanı sıra 5G iletişim, otomotiv, endüstriyel, havacılık ve savunma pazarlarındaki kapsamını artırabileceğini söyledi. “Bunların hepsi AMD’nin çok az varlığına sahip olduğu pazarlar ve hepsinin de yüksek performanslı bilgi işlem ihtiyacı var” dedi.

AMD, veri merkezi çip pazarında Intel ile olan savaşını yoğunlaştırıyor. Birleşik şirket, 15.000’den fazla mühendise ve ağırlıklı olarak Tayvan Yarı İletken İmalatına (TSMC) dayanan tamamen dış kaynaklı bir üretim stratejisine sahip olacak.

İki ABD şirketi, dahili üretimle mücadele eden Intel’den pazar payı almak için daha çevik bir yaklaşımdan yararlandı.

AMD, kişisel bilgisayar işinde uzun süredir Intel’in merkezi işlemci birimleri (CPU’lar) için en dişli rakibi.

Su, yeni kurulan Uyarlamalı ve Gömülü Bilgi İşlem Grubu’nun başkanı olarak Xilinx’in CEO’su Victor Peng ile birleştirilmiş şirkete CEO olarak liderlik edecek.

Şirketler, anlaşmanın 300 milyon dolarlık maliyet tasarrufu sağlamasını bekliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AMD, Rekor Anlaşmada Xilinx’i 50 Milyar Dolara Satın Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Philips 2022 TWS Kulaklık Serisi Piyasaya Sürüldü

Philips 2022 TWS Kulaklık Serisi Piyasaya Sürüldü: TAT2206 ve TAT2236 gerçek kablosuz stereo (TWS) kulaklıkları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör