Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

blank
Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

İçerik: Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 Programı desteğiyle yürütülen “Zamanlama Metodu ile Ötegezegen Keşfi Projesi”nde 1001 ışıkyılı uzaklıkta iki gezegenin keşfiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de ilk kez çift yıldızların etrafında gezegen keşfedildiğini belirten Varank, “TÜBİTAK destekli projenin yöneticisi Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Baştürk ve ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” ifadeleri kullandı.

TÜBİTAK’ın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşıma göre keşfedilen gezegenlere “Kepler451c” ve “Kepler451d” isimleri verildi. Bu keşifle birlikte “Kepler-451” sisteminde daha önce keşfedilen bir gezegene ek olarak, Jüpiter büyüklüğünde iki dev gezegen daha keşfedildi. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) 1 metre çapındaki T100 teleskobu da gözlem amaçlı kullanıldı. Çalışma TÜBİTAK Doç. Özgür Baştürk tarafından yürütülen 042F1001 numaralı “Zamanlama Metodu ile Dış Gezegen Keşfi” başlıklı 118 Ar-Ge Projesi kapsamında desteklenmiştir.

Araştırma Yrd. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Dr. Görmek. Ekrem Murat Esmer, Doç. Özgür Baştürk ve Prof. Dr. Selim Osman Selam ile İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Dr. Eğitmen Üyesi Sinan Aliş tarafından gerçekleştirilmiştir.

Araştırma; TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin 1 m çapındaki T100 teleskobuna ek olarak, Prof. Dr. Berahitdin Albayrak teleskopu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Rasathanesi’nde bulunan İstanbul Üniversitesi Gözlemevi’nin 80 cm çapındaki teleskopuyla elde edilen ışık ölçüm gözlemleri kullanılarak yapılmıştır. kampüsün yanı sıra Kepler ve TESS uzay teleskopları tarafından elde edilen gözlemler.

Çalışmada, ikili yıldızın tutulma süreleri analiz edilerek, Kepler-451 sisteminde daha önce keşfedilen bir gezegene ek olarak iki Jüpiter benzeri gezegen daha tespit edildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

OneWeb’in Yörünge İçi Uydu Sayısı 428’e Kadar Çıktı

OneWeb’in Yörünge İçi Uydu Sayısı 428’e Kadar Çıktı: Cuma günü Bharti destekli OneWeb, Arianespace tarafından …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör