Ay Görevinde Kullanılacak Hibrit Ateşleme Sistemi Test Edilecek

blank
Ay Görevinde Kullanılacak Hibrit Ateşleme Sistemi Test Edilecek

İçerik: Ay Görevinde Kullanılacak Hibrit Ateşleme Sistemi Test Edilecek

Ay Görevinde Kullanılacak Hibrit Ateşleme Sistemi Test Edilecek:

Türk Uzay Ajansı; 1 Şubat 2021’de açıklanan Ulusal Uzay Programı’nın 9. yılı nedeniyle, resmi sosyal medya hesaplarından Ay Araştırma Programı (AYAP-1 / Ay Misyonu) ile ilgili yeni gelişmeleri aktardı. TUA; Paylaşılan içerikte, “Ulusal Uzay Programında yer alan ‘Ay Araştırma Programı’ projesi için TÜBİTAK Uzay ve DeltaV ile koordineli olarak çalışmalar devam ediyor.’ açıklamalarında bulundu.

TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirilen Ay’a sert iniş yapacak uzay aracı; Görev tasarımı, Harekât konsepti, Yörünge tasarımı ve Görev analizleri aşamalarının tamamlandığı bildirildi. Uzay aracının sistem mimarisine uygun olarak detaylı tasarımı devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Criterion dergisinde yaptığı açıklamada ve TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım’ın GUHEM Fuarı’nda verdiği röportajda uzay aracının tasarım çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

DeltaV Uzay Teknolojileri; AYAP-1, TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirilen uzay aracını aya taşıyacak hibrit ateşleme sistemini geliştiriyor. Ulusal Hibrit Sevk Sistemi (HIS) olarak adlandırılan sistemin ön tasarım süreci, ilk uçuş ölçekli test prototipinin üretimi ve uçuş ölçekli yer testlerini gerçekleştirecek sistemin üretimi gerçekleştirildi. TUA; İlk uçuş ölçekli HIS’in testinin Mart 2022’de yapılacağını belirtti. AYAP-1’in görev konseptine göre uzay aracı ilk olarak bir fırlatıcı ile uzaya taşınacak. Ardından uzay aracı; Sistem başlatma, yuvarlanma sönümleme ve Barbekü modu gibi aşamaları gerçekleştirdikten sonra yörünge testleri yapacaktır. Dünya yörüngesindeki testlerden sonra, DeltaV’nin hibrit motoru ay yörüngesine girmek için ateşlenecek.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım; DeltaV Space Technologies’in geliştirdiği hibrit roket motorunu uzaya entegre etmeye devam ettiklerini belirten Erdoğan, “Bu, teknolojik bir sıçrama yapacak bir program. Şimdi elbette Ay’a ulaşmak söylendiği ve düşünüldüğü kadar kolay bir iş değil. Üzerinde çalışıyoruz. Şu anda TUA olarak bizleri 2 yıl sonra Ay’a götürecek insansız aracın üretim aşamasında olan TÜBİTAK Uzay Enstitüsü’nü görevlendirdiğimizi memnuniyetle söyleyebilirim. Tasarım çalışmaları çoktan başladı. Bu yıl içinde tamamlanmak üzere ve üretime geçilecek. Motoru yine %100 yerli hibrit roket motoru Delta V ile yapılmıştır. Bu zaten hazır, sadece uzaya entegre etme ve uyarlama çalışmaları devam ediyor. Testler devam ediyor, buna hazırız ama yine de zorlu bir yolculuk.” açıklamalarda bulundu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ay Görevinde Kullanılacak Hibrit Ateşleme Sistemi Test Edilecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

OneWeb’in Yörünge İçi Uydu Sayısı 428’e Kadar Çıktı

OneWeb’in Yörünge İçi Uydu Sayısı 428’e Kadar Çıktı: Cuma günü Bharti destekli OneWeb, Arianespace tarafından …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör