Hidrojen Sülfürün Özellikleri Nelerdir?

blank
Hidrojen Sülfürün Özellikleri Nelerdir?

İçerik: Hidrojen Sülfürün Özellikleri Nelerdir?

Hidrojen Sülfürün Özellikleri Nelerdir?:

Marmara Denizi’ni yavaş yavaş öldüren deniz salyasına karşı mücadele sürerken, mavi sulardan bir kötü haber daha geldi. Çınarcık ocağında yeni yaşamı yok edebilecek hidrojen sülfüre rastlandı. Peki, hidrojen sülfür nedir? Hidrojen sülfürün özellikleri nelerdir?

5 aydır Marmara Denizi’nin etkisinde kalan deniz salyasına açık denizde çözüm arayan bilim insanlarının son seferi İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü ile yapıldı. Management, Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı araştırma gemisi Alemdar II. Araştırma sonucunda hidrojen sülfür bulundu. Peki hidrojen sülfür nedir? Hidrojen sülfürün özellikleri nelerdir?

Hidrojen Sülfür Formülü: H²S

  • Kaynama noktası : -60 °C
  • Molar kütle: 34.082 g/mol
  • Yoğunluk: 1,36 kg/m³
  • Erime noktası: – 85,5 °C
  • Hidrojen sülfür, çürük yumurta kokulu, renksiz, zehirli bir gazdır. Bileşiği oluşturan elementler 1796 yılında C. Louis Berthallet tarafından belirlenmiştir. Formülü H2S’dir.

Çok güçlü bir zehir olan hidrojen sülfür kokusu da 10-5 konsantrasyonunda hissedilebilir. Sıvılaştırılmış hidrojen sülfür elektriği iletmez. Kaynama noktası -60,75 °C, erime noktası -83,70 °C’dir. Havadan 1,19 kat daha ağırdır. Kaynama noktasındaki yoğunluğu 0,993’tür. Suda ve alkolde yüksek oranda çözünür ve yanıcıdır. %4,5-45,5 hidrojen sülfür içeren hava patlayıcıdır. Az miktarda hidrojen sülfür petrolde, kaplıcalarda ve doğal gaz kuyularında bulunur. Elementlerinden de elde edilen hidrojen sülfür, laboratuvarlarda hidrojen klorürün demir sülfür üzerine etki edilmesiyle elde edilir. Kalsiyum veya baryum, saf hidrojen sülfür üretmek için kükürt reaksiyona sokularak oluşturulur.

Ağustos 2015’te, hidrojen sülfürün -150 °C’de (1,5 °K) çok yüksek basınç altında (70 GPa (203 milyon atm)) süper iletken olduğu keşfedildi. Hidrojen sülfür, şimdiye kadar bulunan en yüksek süperiletken dönüşüm sıcaklığına sahip.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hidrojen Sülfürün Özellikleri Nelerdir?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni Malzeme Ve Ekipmanlar Akkuyu NGS’ye Ulaştı

Yeni Malzeme Ve Ekipmanlar Akkuyu NGS’ye Ulaştı. Akkuyu NGS için üretilen yeni malzeme ve ekipmanlar, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör