Telefonunuzun Pili Hızlı Bitiyorsa Sebepleri Bunlar Olabilir

blank
Telefonunuzun Pili Hızlı Bitiyorsa Sebepleri Bunlar Olabilir

İçerik: Telefonunuzun Pili Hızlı Bitiyorsa Sebepleri Bunlar Olabilir

Telefonunuzun Pili Hızlı Bitiyorsa Sebepleri Bunlar Olabilir:

Android ve iOS işletim sistemlerindeki gelişmelerle birlikte telefonlar, arama ve mesaj özelliklerinin çok ötesinde özelliklere sahip. Bilgisayarların görevlerini yapabilen dizüstü bilgisayarlara ve taşınabilir akıllı cihazlara dönüştüler. Telefonlarımızı fotoğraf çekmek, e-posta gönderip almak, sosyal medya platformları, cüzdanlar ve bankacılık uygulamaları aracılığıyla iletişim kurmak için kullanıyoruz.

Tüm bu veri zenginliği, kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık yapmak isteyen tehdit aktörlerini de cezbetmektedir. ESET kötü amaçlı yazılım araştırmacısı Lukas Stefanko, bu konudaki bilgilerini kullanıcılarla paylaştı.

Bir kurbanın cihazını ele geçirmek için kullanılan en yaygın taktiklerden biri, kötü niyetli bağlantılar veya ekler içeren kimlik avı ve spam e-postaları kullanmaktır. Kurban eki veya bağlantıyı tıkladıktan sonra, bu kötü amaçlı yazılım, bilgisayar korsanlarının asıl amaçlarını gerçekleştirmelerine olanak tanır. Başka bir strateji, siber suçluların popüler markaların veya kuruluşların web sitelerini taklit ettiği sahte web siteleridir. Bunlar, tıkladıktan sonra cihazınıza kötü amaçlı yazılım indiren kötü amaçlı bağlantılarla doludur. Ayrıca siber suçluların gerçek uygulamalara benzeyen sahte uygulamalar dağıtması ve kurbanları farkında olmadan fitness izleme araçları veya kripto para uygulamaları gibi görünen keylogger’ları, fidye yazılımlarını veya casus yazılımları indirmeye yönlendirmesi de alışılmadık bir durum değil. Bu uygulamalar genellikle resmi olmayan uygulama mağazaları aracılığıyla dağıtılır.

Akıllı telefonunuzun güvenliğinin ihlal edilmiş olabileceğine dair birkaç işaret var. ESET kötü amaçlı yazılım araştırmacısı Lukas Stefanko’ya göre: “Bir cihazın güvenliğinin ihlal edildiğinin en yaygın belirtileri, pilin normalden daha hızlı bitmesi, tarama alışkanlıklarınız değişmemesine rağmen internet veri kullanımınızda ani artışlar yaşanması, GPS özelliğiniz veya internetinizdir (Wi -Fi veya mobil veri) ) kendi başına etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir ve izniniz olmadan rastgele reklam açılır pencereleri veya bilinmeyen uygulamalar yüklenir.”

Başka bir işaret, daha önce iyi çalışan uygulamaların aniden kapanması ve açılması veya tamamen başarısız olması ve beklenmeyen hatalar göstermesi de dahil olmak üzere garip davranmaya başlamasıdır. Garip aramalar veya garip mesajlar almaya başladığınızda, telefonunuzun otomatik olarak premium uluslararası numaraları aramaya veya kısa mesaj göndermeye çalışması, cihazınızın güvenliğinin ihlal edildiğinin diğer işaretleridir. Bunları bazen giden arama listenizde görebilirsiniz. En bariz belirtilerden birini unutmayalım: Android telefonunuz fidye yazılımı tarafından ele geçirildiyse, telefonunuzda oturum açamayabilirsiniz.

Cihazınızın kötü amaçlı yazılımlardan etkilenme olasılığını azaltmak söz konusu olduğunda sihirli düzeltmeler veya tek tıkla çözümler yoktur. Ancak, önleyici ve proaktif adımların bir kombinasyonunu izleyerek kendinizi tehditlerden koruyabilirsiniz:

En son sürümler çıkar çıkmaz hem işletim sisteminizi hem de uygulamalarınızı güncelleyin,

Cihazınızın güvenliğinin ihlal edilmesi durumunda verilerinizin yedeğini güvenle saklayın,

Sizi çoğu tehdide karşı korumak için kanıtlanmış bir sicile sahip saygın bir mobil güvenlik çözümü kullanın.

Uygulamaları indirirken, resmi mağazaya bağlı kalın ve her zaman hem uygulamanın hem de geliştiricisinin incelemelerini kontrol ettiğinizden emin olun ve siber suçluların cihazlara sızmak ve cihazları ele geçirmek için kullandıkları yaygın taktiklerin farkında olun.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Telefonunuzun Pili Hızlı Bitiyorsa Sebepleri Bunlar Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör