Yerli Otomobil TOGG’a Yeni Özellikler Eklendi

blank
Yerli Otomobil TOGG'a Yeni Özellikler Eklendi

İçerik: Yerli Otomobil TOGG’a Yeni Özellikler Eklendi

Yerli Otomobil TOGG’a Yeni Özellikler Eklendi:

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) yepyeni bir özelliğini duyurdu. ‘AR HUD’ adı verilen artırılmış gerçeklik sistemi sayesinde tüm bilgiler TOGG’un ön camında görüntülenecek. Bu yardımcı hizmet, EV (elektrikli araç) pazarındaki rekabeti çeşitlendirmeye hazır görünüyor. Çünkü dünyada bu teknolojiyi üreten sadece üç firma var ve bunlardan biri Türk.

Dünya’nın yayınladığı bir habere göre, optik yansıma ve görüntüleme teknolojileri üzerine 30 yıldır çalışan Prof. Dr. Koç Üniversitesi, bu yenilikçi teknolojiyi kullandı. Hakan Ürey, gerçek zamanlı ve insan görüşünü taklit edebilen ve sürücünün bakış açısındaki her şeyi derinlemesine algılayabilen bu hologram teknolojisini geliştirdi.

CY Vision CEO’su Orkun Oğuz, bu konudaki farklılıklara değindi. Diğer ürün geliştiricilerden en büyük farkının yolda her derinliği aynı anda gösterebilmesi olduğunu açıkladı.

Orkun Oğuz, söz konusu farkın otomotiv pazarında hızla benimsendiğini belirtti. Konsept geliştirme aşamasına 2-3 OEM’in katıldığını söyleyen Oğuz, “Orada kısa listeye kaldık ve sonra ikisini de aldık. Bunlardan biri BMW, diğeri bir Japon şirketi. Her iki aracın da test aşamasındayız. Bu arada, bazı EV’lerle de görüşme halindeyiz. EV olarak ilk Togg ile tanışmaya başladık. Elektrikli araçlardan biriyle ilerlersek, piyasaya çok daha erken çıkabileceğiz.” dedim.

Peki, en başa dönersek, artırılmış gerçeklik (AR) arabalarda nasıl kullanılıyor? Bu teknoloji sayesinde ön camda çevredeki araçların hız, devir, vites, konum ve hız gibi bilgileri gösterge tablosuna yansıtmak mümkün olacak.

TOGG ekibi, ilk etapta iki SUV modeli üreteceklerini duyurdu. Bu araçlar kendi segmentlerinde en uzun dingil mesafesine sahip araçlar olacak. Yüksek teknolojili elektrikli ve bağlantılı platforma sahip yerli otomobil, hızlı şarj ile 80 dakikadan kısa sürede yüzde 30 dolu olacak.

Sıfır emisyona neden olacak TOGG, yüksek çarpışma dayanıklılığı, yüzde 30 daha fazla burulma direnci gibi birçok önemli özelliğe sahip. Ayrıca araç yelpazesine yüzde 20’ye kadar ekler. Orta derecede frenleme de yerli otomobilin özellikleri arasında yer alıyor.

TOGG tarafından yapılan açıklamaya göre araçlar, dünyanın önde gelen otomobil güvenlik test kuruluşlarından EuroNCAP standartlarını tam olarak karşılayabilecek. Ancak yerli otomobilin 2022 yılındaki EuroNCAP testlerinden 5 yıldız alması bekleniyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yerli Otomobil TOGG’a Yeni Özellikler Eklendi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör