ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

blank
ABD ve İngiltere: Ukranya'ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

İçerik: ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet kurumları ve büyük bankaların web sitelerini kapatan siber saldırılardan Rusya sorumlu. İdarenin ulusal güvenlik danışman yardımcısı Anne Neuberger, hükümetin “Rus Ana İstihbarat Müdürlüğü veya GRU’yu bilgisayar korsanlarına bağlayan teknik bilgilere” sahip olduğunu söyledi. Neuberger, “GRU altyapısının Ukrayna merkezli IP adreslerine ve etki alanlarına yüksek hacimli iletişim aktardığı görüldü” diye ekledi.

AP ve Reuters’e göre, İngiltere de olayı alenen Rusya’ya bağladı ve ülkenin GRU askeri istihbarat teşkilatının neredeyse kesinlikle işin içinde olduğunu söyledi. Saldırılar, hedeflenen Ukrayna web sitelerini çökertmeyi başarırken, Neuberger, ülke yetkililerinin onları hızla güvence altına alıp eski haline getirmeleri sayesinde “sınırlı bir etkiye” sahip olduklarını söyledi.

Ukrayna’nın savunma ve dışişleri bakanlıkları etkilenen web siteleri arasındaydı ve saldırganlar tarafından Ukraynaca, Rusça ve Lehçe olarak bırakılan bir mesaj şu şekilde tercüme edildi: “Ukraynalılar! Tüm kişisel verileriniz kamu ağına yüklendi. Tüm veriler bilgisayardaki yok edilirse, onları restore etmek imkansızdır.” Mesaj ayrıca “tarihi topraklara” atıfta bulundu ve Ukrayna haritasının ve bayrağının üstü çizili versiyonlarını gösterdi.

Ukrayna Enformasyon Bakanlığı o zamanlar Rusya’nın saldırıları gerçekleştirdiğine dair erken belirtiler olduğunu söylemişti. Buna ek olarak, Kültür ve Enformasyon Bakanlığı da Ukraynalı aşırı milliyetçi gruplara yapılan göndermelerin Rusların ayak izlerini gizlemeye yönelik bir girişimi olduğunu ileri sürdü.

Neuberger, Beyaz Saray’ın kamuoyu önünde Kremlin’i çağırdığını, çünkü “küresel toplum kötü niyetli siber faaliyetlere ışık tutmaya ve aktörleri her türlü yıkıcı veya yıkıcı siber faaliyetten sorumlu tutmaya hazır olmalıdır” dedi. Saldırıların “sınırlı bir etkisi” olmasına rağmen, Beyaz Saray, Rusya’nın gelecekte daha yıkıcı faaliyetlerde bulunabileceğine ve ardından Ukrayna’yı işgal edebileceğine inanıyor. Başkan Biden Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki günlerde Ukrayna’yı işgal etme kararı aldığını gösteren istihbarat elde ettiğini duyurdu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD Nükleer Santralleri Tehlikeli Sahte Parçalar İçeriyor

ABD Nükleer Santralleri Tehlikeli Sahte Parçalar İçeriyor. Nükleer Düzenleme Komisyonu genel müfettişliği tarafından yapılan bir …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör