Formula 1, Tartışmaları ,Önlemek İçin VAR Odası Kullanacak

blank
Formula 1, Tartışmaları ,Önlemek İçin VAR Odası Kullanacak

İçerik: Formula 1, Tartışmaları ,Önlemek İçin VAR Odası Kullanacak

Formula 1, Tartışmaları ,Önlemek İçin VAR Odası Kullanacak. 2021 Formula 1 sezonu, hafifçe söylemek gerekirse, dağınık bir şekilde sona erdi ve FIA, teknolojinin bir tekrarı önleyeceğini umuyor. Bir dizi değişikliğin parçası olarak Formula 1, futbolda gördüğünüz Video Yardım Hakem (VAR)’a benzer bir “Sanal Yarış Kontrol Odası” uyguluyor. “Yedek” devrenin dışında oturacak ve “en modern teknolojik araçları” kullanarak kuralları uygulamak için yarış direktörü ile gerçek zamanlı bir bağlantı kullanacak.

Yarış direktörü, baskıyı azaltmak için doğrudan telsiz iletişiminden de kesilecektir. Hala soru sormak mümkün olacak, ancak bunun için katı bir prosedür olacak.

Hareket, Aralık 2021’de Abu Dabi Grand Prix’sinin tartışmalı bir şekilde sona ermesinin ardından geldi. Lewis Hamilton, güvenlik aracının arkasında oturan beş turlu sürücü ile yarışa liderlik ediyordu ve rakibi Max Verstappen’in Hamilton’ın pozisyonuyla gerçekçi bir şekilde rekabet etmesini engelliyordu.

Bununla birlikte, yarış direktörü Michael Masi, arkadaki sürücülerin güvenlik aracını geçerek kendilerini “çökmesine” izin verme konusunda tartışmalı bir karar verdi ve Verstappen’e Hamilton’ın liderliğine meydan okumak için çok daha kolay bir zaman verdi. Yeni lastiklerin yardımıyla Verstappen, Hamilton’ı (aşınmış lastikler kullanan) geçerek yarışı ve buna karşılık Sürücüler Şampiyonasını kazandı.

Hamilton’ın Mercedes takımı, Masi’nin çağrısına, tüm araçların kendi kendilerine tur atmalarını ve yarışların hemen yerine bir sonraki tura devam etmesini gerektiren kurallara işaret ederek itiraz etti. Ekip ayrıca Verstappen’in ön kanadının güvenlik aracının arkasındayken Hamilton’ı kısa süreliğine geçtiğini iddia etti. Yarış komiserleri itirazı reddetti.

Sanal kontrol odasının F1 kurallarının uygulanmasını iyileştireceğinin garantisi yok. Ancak bu ve VAR, hakemlik tekniklerinde bir değişimi temsil ediyor. Spor ligleri, yalnızca insan yargısına güvenmek için giderek daha az içerikli görünüyor – teknoloji yarış direktörlerinin veya hakemlerin yerini almıyor, ancak çağrılarının inceleme altında tutulmasını sağlayabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Formula 1, Tartışmaları ,Önlemek İçin VAR Odası Kullanacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Tesla, ‘Hayalet Frenleme’ Problemini Araştırdı

Tesla, ‘Hayalet Frenleme’ Problemini Araştırdı. ABD hükümeti, Tesla otomobillerinin otoyollarda beklenmedik bir şekilde fren yaptığına …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör