İddiaya Göre Meta, Yatırımcılarına Yanlış Bilgiler Verdi

blank
İddiaya Göre Meta, Yatırımcılarına Yanlış Bilgiler Verdi

İçerik: İddiaya Göre Meta, Yatırımcılarına Yanlış Bilgiler Verdi

İddiaya Göre Meta, Yatırımcılarına Yanlış Bilgiler Verdi. Whistleblower Aid, Meta’yı platformlarında iklim değişikliğini ve COVID-19 yanlış bilgisini azaltma çabaları hakkında yatırımcıları yanıltıcı olmakla suçlayan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na şikayette bulunduğunu söyledi. Belgelerin yeniden düzenlenmiş kopyalarını inceleyen The Washington Post’a göre, Meta muhbiri Frances Haugen’i temsil eden kar amacı gütmeyen kuruluş, şirketin yanlış bilgileri nasıl ele aldığı konusunda “yatırımcılara yapılan açıklamalarda maddi yanlış beyanlar ve ihmaller” yaptığını iddia etti.

Whistleblower Aid kıdemli danışmanı Andrew Bakaj, “SEC ile paylaşılan belgeler, Facebook’un iklim değişikliğine ve COVID-19 yanlış bilgisine yaklaşımıyla ilgili olarak özelde ve kamuoyunda farklı şeyler söylediğini tamamen açıkça ortaya koyuyor” dedi. Bu sadece halka karşı sorumsuzluk değil, aynı zamanda şirketten doğru cevaplar alma konusunda yasal hakkı olan yatırımcıları aktif olarak yanıltıyor” dedi.

Haugen tarafından yapılan açıklamalara dayanan dosyalamalardan birinde, Whistleblower Aid’in Meta’nın geçen yıla kadar iklim değişikliği konusunda yanlış bilgilendirme konusunda net bir politikası olmadığını iddia ettiği bildirildi. The Post’a göre, yöneticilerden yatırımcılara şirketin “küresel krizle” mücadele etmeye kararlı olduğu yönündeki iddialarına rağmen, şikayet Facebook’ta bu tür yanlış bilgilerin bol olduğunu iddia ediyor.

Diğer şikayette, kâr amacı gütmeyen kuruluşun, COVID-19 yanlış bilgisinin ve aşı tereddütünün Facebook’ta çoğaldığını gösteren dahili belgelere atıfta bulunduğu bildirildi. Bu, Meta yöneticilerinin COVID-19 yanlış bilgilerinin yayılmasını engellemek için aldığı önlemler hakkında kamuoyuna açıklamalar yapmasına rağmen. 2020’den beri Meta, bilgi merkezlerinde COVID-19 ve iklim değişikliği hakkında gerçek bilgiler sunuyor.

Şirket, Facebook ve diğer platformlarındaki yanlış bilgi akışını engellemek için uzun süredir mücadele ediyor. Haugen tarafından geçen yıl haber kuruluşlarına sağlanan belgeler, eleştirmenlerin, şirketin kârını kullanıcı güvenliğinden önce koyduğuna dair argümanlarına inandırıcılık kazandırdı. Eylül ayında şirketin yanlış bilgi veren araştırmacılara eksik veri verdiği bildirildi.

Meta sözcüsü Drew Pusateri, “2 milyardan fazla insanı yetkili halk sağlığı bilgilerine yönlendirdik ve aşılar, komplo teorileri ve yanlış bilgiler hakkındaki yanlış iddiaları ortadan kaldırmaya devam ettik.” ülkeler, insanları gerçeklere dayalı ve güncel iklim bilgilerine bağlarken, aynı zamanda yanlış iddiaları ele almak için bağımsız teyitçilerle ortaklık kuruyor. Yanlış bilginin yayılmasını durdurmak için herkese uyan tek bir çözüm yok, ancak bununla mücadele etmek için yeni araçlar ve politikalar oluşturmaya kararlıyız.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İddiaya Göre Meta, Yatırımcılarına Yanlış Bilgiler Verdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör