Tesla, ‘Hayalet Frenleme’ Problemini Araştırdı

blank
Tesla, 'Hayalet Frenleme' Problemini Araştırdı

İçerik: Tesla, ‘Hayalet Frenleme’ Problemini Araştırdı

Tesla, ‘Hayalet Frenleme’ Problemini Araştırdı. ABD hükümeti, Tesla otomobillerinin otoyollarda beklenmedik bir şekilde fren yaptığına dair raporları araştırıyor.

Sözde “hayalet frenleme” sorunu, ABD düzenleyicisi Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından inceleniyor. Son dokuz ayda 354 şikayet aldı ve araştırması 2021-22 yılları arasında yaklaşık 416.000 Tesla Model 3 ve Model Y aracı kapsayacak.

Sürücüler, sorunun Autopilot sürücü yardım sistemi kullanılarak oluştuğunu söylüyor. Bu özellik, bir insan sürücünün yerini tutmasa da, sürüş sırasında araca bazı frenleme ve yönlendirme unsurları üzerinde kontrol sağlar.

Adına rağmen Tesla, Autopilot ADAS sisteminin “aracın otonom olmasını sağlamadığını” belirterek, sürücülerin uyanık kalmalarını ve araçlarını denetlemelerini tavsiye ediyor. Tesla şu anda NHTSA tarafından diğer iki konuda soruşturma altında.

Aralık 2021’de, araba hareket halindeyken oyunların dokunmatik ekranında oynanmasına izin veren Passenger Play özelliğini devre dışı bırakarak, tahmini 580.000 aracı kapsayan açık bir soruşturma başlattı. Ve geçen Ağustos ayında, NHTSA, yaklaşık 765.000 Tesla otomobilini kapsayan acil durum araçlarının karıştığı 11 kazada Otopilot sisteminin rolünü araştırmaya başladı.

NHTSA’nın Kusur Soruşturma Ofisi (ODI), şikayetler üzerine Tesla’ya “ön değerlendirme” başlattı. Bu, ajansın resmen araçları geri çağırmadan önceki aşamadır. Olaylar sonucunda herhangi bir kaza, yaralanma veya can kaybı yaşanmadığı belirtildi.

Raporda, “Şikayetler, adaptif hız sabitleyici de dahil olmak üzere ADAS özelliklerini kullanırken, aracın otoyol hızlarında sürerken beklenmedik bir şekilde frenlerini uyguladığını iddia ediyor” diyor.

“Şikayetçiler, hızlı yavaşlamanın uyarı vermeden, rastgele ve genellikle tek bir sürüş döngüsünde tekrar tekrar gerçekleşebileceğini bildiriyor. “ODI, potansiyel sorunun kapsamını ve ciddiyetini belirlemek ve güvenlikle ilgili olası sorunları tam olarak değerlendirmek için bu ön değerlendirmeyi başlatıyor.”

NHTSA, müşterilerin araç güvenliğini karşılaştırabilmeleri için müşteri şikayetlerini web sitesinde kamuya açık hale getirir. 11 Şubat 2022 tarihli bir şikayette, sürücü şöyle diyor: “Ağır frenleme, görünürde bir sebep olmaksızın ve hiçbir uyarı olmaksızın gerçekleşir, bu da arkadan çarpışmalar için birkaç ramak kalaya neden olur bu sorun benim beş ay boyunca düzinelerce kez meydana geldi. -mil sahipliği.”

3 Şubat 2022 tarihli bir başkasında, kullanıcı “belirgin bir sebep olmadan hayali frenleme” şikayetinde bulunarak, araçlarının aniden 73mph’den 59mph’ye “iki saniyede” yavaşladığını belirtti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla, ‘Hayalet Frenleme’ Problemini Araştırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör