YouTube, Yanlış Bilgilere Karşı Güncellemeler Getiriyor

blank
YouTube, Yanlış Bilgilere Karşı Güncellemeler Getiriyor

İçerik: YouTube, Yanlış Bilgilere Karşı Güncellemeler Getiriyor

YouTube, Yanlış Bilgilere Karşı Güncellemeler Getiriyor. YouTube, platformundaki yanlış bilgileri gidermek için yeni önlemler alıyor. Baş Ürün Sorumlusu Neal Mohan’a göre, düşünülen değişiklikler arasında “sınırda içerik” bulunan videoların paylaşım özelliklerini etkin bir şekilde “kıracak” güncellemeler var.

Değişiklik, platform için büyük bir değişiklik olacak, ancak şirketin gerçekten böyle bir adım atıp atmayacağı belli değil. Mohan, şirketin yanlış bilgilerin viral hale gelmesini önleme yaklaşımını özetleyen uzun bir blog yazısında olasılığı açıkladı. Gönderisinde, sözde sınırda içeriğin – “kaldırma politikalarımızın çizgisini tam olarak aşmayan, ancak insanlara mutlaka önermek istemediğimiz videolar” – başa çıkmanın özellikle zor olabileceğini belirtti.

Bunun nedeni, YouTube’un bu videoları önerilerinden kaldırmayı hedeflemesidir, ancak diğer platformlarda paylaşıldığında yine de geniş çapta yayılabilirler. “Bunu ele almanın olası bir yolu, paylaş düğmesini devre dışı bırakmak veya önerilerde zaten sınırladığımız videolardaki bağlantıyı kesmektir” diye yazdı. “Bu, başka bir siteye sınırda bir video ekleyemeyeceğiniz veya bağlantı kuramayacağınız anlamına gelir.”

Mohan, şirketin bu daha agresif yaklaşımı benimsemesi gerekip gerekmediği konusunda hala mücadele ettiğini de sözlerine ekledi. “Paylaşımları engellemenin, bir izleyicinin özgürlüklerini kısıtlamada çok ileri gidip gitmeyeceğiyle boğuşuyoruz.” Alternatif bir yaklaşımın, “izleyicinin kenarda gömülü veya bağlantılı bir videoyu izlemeden önce görünen ve içeriğin yanlış bilgi içerebileceğini bilmelerini sağlayan bir geçiş reklamı” ekleyebileceğini söyledi.

YouTube bazı videoların paylaşılmasını engelleseydi, bu, sınırda içerikteki görüntülemelerin yüzde 1’inden daha azının önerilerden geldiğini iddia eden istatistiklere defalarca atıfta bulunan platform için dramatik bir adım olurdu. Ancak eleştirmenler, bunun sorunu tam olarak çözmediğine dikkat çekti ve doğrulayıcılar ve yanlış bilgi araştırmacıları, YouTube’u büyük bir yanlış bilgi vektörü olarak gösterdi. Geçen ay, 80 doğrulama kuruluşundan oluşan bir grup, video platformuna zararlı yanlış bilgi ve dezenformasyonu durdurmak için daha fazlasını yapmaya çağıran bir açık mektup imzaladı.

YouTube yöneticisi, diğer değişikliklerin de geleceğini ima etti. Şirketin ayrıca, gelişen bir durum olduğunda ve yetkili bilgilerin mevcut olmayabileceği durumlarda “arama sonuçlarına ek etiket türleri” eklemeyi düşündüğünü söyledi. Şirket ayrıca, “dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla” ortaklıklarını güçlendirmeyi ve “yerel dilleri destekleme yeteneğine sahip aşırı yerel yanlış bilgileri” tespit etmek için teknolojiye yatırım yapmayı planlıyor.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: YouTube, Yanlış Bilgilere Karşı Güncellemeler Getiriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Snapchat, Haritasına Anlık Konum Paylaşımı Ekliyor

Snapchat, Haritasına Anlık Konum Paylaşımı Ekliyor. Snapchat, güvenlik özelliklerini geliştirmek için yeni bir konum paylaşma …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör