ABD’deki Apple Store Çalışanları Sendikalaşıyor

blank
ABD'deki Apple Store Çalışanları Sendikalaşıyor

İçerik: ABD’deki Apple Store Çalışanları Sendikalaşıyor

ABD’deki Apple Store Çalışanları Sendikalaşıyor. Organize olmayı umanlar sadece Amazon ve Google çalışanları değil. Washington Post’a konuşan kaynaklar, ABD’deki altı veya daha fazla Apple Store lokasyonundaki işçilerin sessizce sendikalaşmayı planladıklarını, “en az” iki mağazanın zaten ulusal sendikaların desteğini aldığını ve Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na başvurular hazırladığını iddia ediyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi, asıl mesele ücret. The Post ile konuşan çalışanlar, maaşlarının diğer mağazaların sunduklarına benzer olduğunu, ancak artan yaşam maliyetlerine ayak uyduramadığını söyledi. Çalışanlar, Apple’ın kurumsal başarısının daha iyi ücretlere dönüşmediğini söyledi.

Bildirildiğine göre sendika yanlısı işçiler, Apple’dan olası dinleme ve misillemelerden kaçınmak için şifreli sohbetler ve hatta iletişimleri gizli tutmak için Android telefonlar kullanarak gizlice örgütlendiler. Çalışanların, sendika oyları durumunda desteği ölçmek ve potansiyel olarak çoğunluğu güvence altına almak için iş arkadaşlarını gayri resmi olarak görüştükleri iddia ediliyor.

Apple’dan yorum istedik. Şirket daha önce, tüm çalışanların endişelerini “ciddi” olarak aldığını ve sorunları ortaya çıktıklarında “kapsamlı bir şekilde” araştırdığını, ancak ilgili kişilerin “mahremiyetine saygı” meselesi olarak belirli çalışan sorunlarını tartışmadığını söyledi. Apple, sendikalaşma çabalarının zaten farkında görünüyor. Amazon’a çok benzeyen Apple, görünüşe göre yöneticileri, işçilerin daha düşük ücret ve yan haklar görebileceği iddiaları gibi sendika karşıtı uyarılar yayınlamak için kullanıyor.

Apple, çalışma koşullarından memnun olmayan ekip üyeleriyle ilk kez ilgilenmiyor. Geçen yılki #AppleToo kampanyası, hem perakende hem de kurumsal çalışanlardan yüzlerce kötü işyeri hikayesi topladı. Yine de Apple, bu endişeleri ele aldığına dair net işaretler göstermedi ve iddiaya göre #AppleToo organizatörlerini dışarı attı ve kovdu. Sendikaların koşulları iyileştireceğinin garantisi yok, ancak çalışanların daha iyi muamele istediği giderek daha açık hale geliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD’deki Apple Store Çalışanları Sendikalaşıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Washington Eyaleti Hacklendi 650.000 Kişinin Verileri Sızdırıldı

Washington Eyaleti Hacklendi 650.000 Kişinin Verileri Sızdırıldı. Müfettişler, bilgisayar korsanlarının, bir eyalet veri tabanının ihlali …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör