Google Retro Tarzı Yazı Tiplerini Geri Getirdi

blank
Google Retro Tarzı Yazı Tiplerini Geri Getirdi

İçerik: Google Retro Tarzı Yazı Tiplerini Geri Getirdi

Google Retro Tarzı Yazı Tiplerini Geri Getirdi. Google, Roboto yazı tipinin yeni bir sürümüne sahip ve serifleri geri getiriyor: uygun bir şekilde adlandırılmış Roboto Serif, Ticari bölümden Greg Gazdowicz ile işbirliği içinde, Roboto Sans yazı tipine daha okunaklı bir serif fontunu oluşturmak için tasarlandı.

Google UX’e göre, yeni yazı tipi yalnızca bazı seriflerin yapıştırıldığı eski Roboto harfleri değil: bunun yerine, her harf sıfırdan yeniden çizilerek, Google UX’e göre “Roboto’yu düşünen, ancak yeni ve özgün bir tasarım olan” bir yazı tipi oluşturuldu. Yeni yazı tipi hala Roboto Sans’ın aynı dikey oranlarını kullanıyor ve serif ve sans-serif versiyonlarını tek bir tasarımda karıştırmayı mümkün kılıyor.

Muhtemelen, Vox tarafından belirtildiği gibi, yıllarca minimalist san-serif tasarımlarının egemen olmasından sonra, daha tıknaz, retro tarzdaki serif yazı tiplerinin büyük bir şekilde tarzına geri dönmesine de yardımcı olur.

Google’ın yeni yazı tipinin, harf biçimlerini otomatik olarak değiştirebilen ve farklı boyuttaki ekranlar için optimize edebilen değişken bir yazı tipi olması nedeniyle genişlettiği, daha belirgin harf şekilleri sayesinde, Serif yazı tiplerinin okunması daha kolay kabul ediliyor.

Google, Roboto yazı tipini on yıldan fazla bir süredir şu veya bu biçimde kullanıyor; ilk olarak şirketin mobil işletim sistemi için varsayılan yazı tipi olarak Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) ile birlikte tanıtıldı. Roboto, çeşitli ürünlerinde Product Sans (ve Google Sans varyantları, aynı zamanda “Pixel” yazı tipi olarak da bilinir) tarafından yavaş ama istikrarlı bir şekilde şirketin birincil yazı tipi olarak yerini almasına rağmen, yıllar içinde birçok varyant gördü.

Şimdilik, Roboto Serif, şirketin Roboto açık kaynaklı yazı tipi ailesi için başka bir seçenek olarak Google Fonts’a ekleniyor – ancak Google’ın bir gün yeni, samimi görünen yazı tipini kendi pazarlamasında da kullanması tamamen mümkün.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google Retro Tarzı Yazı Tiplerini Geri Getirdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör