Karbon Yakalama Teknolojisi Yanlış Yönde İlerliyor

blank
Karbon Yakalama Teknolojisi Yanlış Yönde İlerliyor

İçerik: Karbon Yakalama Teknolojisi Yanlış Yönde İlerliyor

Karbon Yakalama Teknolojisi Yanlış Yönde İlerliyor. Finansal hizmetler firması ING’nin yakın tarihli bir analizine göre, karbondan arındırılması en zor sektör olan ağır sanayiden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak için bir çözüm olarak satılan karbon yakalama teknolojisi, bunu başarmaktan hâlâ çok uzakta.

Enerji santrallerinin ve endüstriyel tesislerin emisyonlarından CO2’yi çıkarmayı amaçlayan yeni karbon yakalama ve depolama (CCS) projelerinin boru hattı büyüyor. Ancak bu on yılda çevrimiçi hale gelmesi beklenen projelerin çoğu endüstriyel kirlilikle mücadele etmiyor. Bunun yerine, en büyük büyümenin, bugün dünyanın sahip olduğu 40 milyon metrik ton CCS kapasitesinin çoğunluğunun doğal gaz işlemede kullanılmasına benzer şekilde, fosil yakıtlı enerji santralleriyle eşleştirilmiş karbon yakalamada olması bekleniyor.

Bu bakış açısı, bazı CCS savunucularının teknolojiler için en iyi kullanım durumu olduğunu söyledikleriyle örtüşmüyor gibi görünüyor. Teknolojiye yönelik son zamanlardaki coşkunun çoğu, çimento, çelik ve gübre üretimi gibi önemli endüstrilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltma yeteneğine odaklandı.

Elbette bazı savunucular, çevreyi kirleten tesislerin yeni iklim teknolojisiyle donatılmaktansa mahallelerinden taşınmasını tercih ediyor. Ancak endüstriyel kirlilik, küresel karbon dioksit emisyonlarının yaklaşık üçte birini oluşturuyor ve ortadan kaldırılması zor çünkü bu tür üretim, genellikle yenilenebilir enerji kullanarak ulaşılması zor olan aşırı yüksek sıcaklıklar gerektiriyor.

CCS, hem Cumhuriyetçilerin hem de Biden yönetiminin desteğiyle ABD’de hızla ivme kazanıyor. Bu haftanın başlarında, sanayi sektöründen kaynaklanan kirliliği azaltmak için daha geniş bir çabanın parçası olarak, Biden yönetimi, teknolojilerin “yaygın dağıtımını” teşvik edebilecek CCS projelerini değerlendirmek için yeni federal yönergeler açıkladı.

Louisiana’da izin vermeyi hızlandırmak amacıyla Cumhuriyetçi Senatör Bill Cassidy, ajansın devletinin yakalanan karbondioksit için kuyuları düzenleme başvurusunu onaylamadaki “gecikmeleri” nedeniyle Biden’ın Çevre Koruma Ajansı liderliği adaylarının atanmasını engellemekle tehdit etti.

Bu çabalara rağmen, iklim değişikliğiyle mücadele için bir strateji olarak karbon yakalama, kısmen kirli enerji santrallerinin saltanatını uzatmak için kullanıldığı için çevreciler arasında hâlâ görüş ayrılıkları yaşıyor. Örneğin, yaşlanan bir kömür santrali, karbon emisyonlarının bir kısmını yakalarsa, madencilik ve kömür yakmanın habitat tahribi ve hava kirliliği gibi diğer etkileri devam etse bile, bazı yeşil kimlik iddiasında bulunabilir.

Dahası, ABD’nin geçmişte finanse ettiği CCS projeleri damalı bir geçmişe sahip. Hükümet Hesap Verebilirlik Ofisi tarafından Aralık ayında yayınlanan bir rapora göre, Enerji Bakanlığı 2009’dan bu yana, büyük ölçüde yüksek maliyetler ve yatırımcıların soğuk ayakları nedeniyle hiçbir zaman meyve vermeyen birkaç kömür santrali için karbon yakalama girişimlerine yüz milyonlarca dolar yatırım yaptı.

ING Americas ESG Araştırması başkanı Coco Zhang, CCS’nin gaz üretimi ve elektrik üretimi ile eşleştirilmesinin yüksek maliyetlere rağmen endüstriyel kullanımları geride bırakmasının muhtemel olduğunu çünkü politika yapıcıların yıllar içinde enerji sektörünün temizlenmesine daha fazla dikkat ettiğini söylüyor. Ancak şimdi, daha fazla hükümet net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmak için hareket ettikçe, bu inatçı endüstriyel emisyonları yok etmeye daha fazla önem veriyorlar.

ABD’nin geçen yıl çıkardığı iki taraflı altyapı yasası, endüstriyel emisyonlara büyük önem vererek, karbon yakalama ve depolama altyapısı oluşturmak için 12 milyar doları içeriyor. Demokratların durdurulan bütçe uzlaşma paketi, devasa bir çevresel ve sosyal harcama faturası, karbon yakalama için vergi kredilerini artırarak teknolojileri daha da artırabilir.

Yine de, CCS kapasitesinin 2030 yılına kadar dünya çapında dört katına çıkması ve bu büyümenin daha küçük bir bölümünün ING başına ağır sanayilerde ortaya çıkması öngörüldüğü için, karbon yakalamanın en yararlı olabileceği yere gitmesi için hükümetlerden muhtemelen daha büyük bir baskıya ihtiyaç duyulacaktır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Karbon Yakalama Teknolojisi Yanlış Yönde İlerliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD Nükleer Santralleri Tehlikeli Sahte Parçalar İçeriyor

ABD Nükleer Santralleri Tehlikeli Sahte Parçalar İçeriyor. Nükleer Düzenleme Komisyonu genel müfettişliği tarafından yapılan bir …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör