Microsoft, Activision Satın Alma Görüşmelerini Başlattı

İçerik: Microsoft, Activision Satın Alma Görüşmelerini Başlattı

Microsoft, Activision Satın Alma Görüşmelerini Başlattı. Microsoft, Xbox oyun bölümünü güçlendirmek için Activision Blizzard’ı satın almak için 68,7 milyar dolar harcayacağını açıkladığında, haber birçokları için sürpriz oldu. Aylardır sorunlu yayıncı, Kaliforniya’nın adil iş bulma kurumu tarafından Temmuz ayında açılan işyerinde cinsel taciz davasından kaynaklanan manşetlerde bulunuyordu.

The Wall Street Journal’ın Activision CEO’su Bobby Kotick’in sadece şirkette meydana gelen cinsel taciz olaylarının birçoğunu bilmediğini, aynı zamanda kötü niyetli kişileri korumak için harekete geçtiğini iddia eden bir rapor yayınlamasının ardından, 16 Kasım’da basın ateş püskürdü.

Bu makalenin yayınlanmasından günler sonra, Xbox şefi Phil Spencer’ın çalışanlara Activision Blizzard’da gerçekleştiği iddia edilen “korkunç olaylar ve eylemlerden dolayı dağıldığını ve derinden rahatsız olduğunu” ve Microsoft’un yayıncıyla olan ilişkisini yeniden değerlendireceğini söylediği bildirildi.

İlk olarak CNBC tarafından tespit edilen bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyasına göre, Spencer, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma planlarını iki ay sonra satın alma planlarını duyurmasıyla sona erecek süreci başlatmak için Kotick’i arayarak bu e-postadan bir gün sonra.

Belgenin 31. sayfasından başlayarak Microsoft, Activision ile yaptığı görüşmelerin zaman çizelgesini detaylandıran yaklaşık 10 sayfa ayırıyor. Dosyaya göre Spencer, 19 Kasım’daki telefon görüşmesi sırasında Kotick’e “Microsoft’un iki şirket arasındaki stratejik fırsatları tartışmakla ilgilendiğini” söyledi ve ertesi gün Microsoft CEO’su Satya Nadella ile konuşmak için zamanı olup olmadığını sordu.

20 Kasım Cumartesi günü Nadella, Microsoft’un yayıncıyı satın almayı umduğunu açıkça belirtti ve şirketin “Activision Blizzard ile stratejik bir kombinasyon keşfetmekle ilgilendiğini” belirtti. Görünüşe göre görüşmelerdeki hızlı ilerleme, Kasım ayında hisseleri düştükten sonra Activision Blizzard’ı satın almakla ilgilenen diğer tüm şirketlerden kaynaklanıyor.

En az dört şirket, olası bir satın alma hakkında yayıncıyla iletişime geçti. Hiçbirinin adı SEC dosyasında yok. Ancak, özellikle sadece Blizzard’ı satın almak istedi. Activision bu seçenekle ilerlemedi çünkü şirketin yönetim kurulu satışın yapılmasının çok zor olacağını düşündü.

Belge ayrıca satın alma sözleşmesinin şartlarını da detaylandırıyor. Anlaşma, antitröst komplikasyonları nedeniyle gerçekleşmezse, Microsoft, Activision Blizzard’a 3 milyar dolara kadar bir fesih ücreti ödemeyi kabul etti. Birkaç yıl önce bu, Microsoft’un muhtemelen çok fazla endişelenmesi gerekmeyecek bir olasılıktı, ancak 2022, şirketi çok farklı bir düzenleyici ortamda buluyor.

Ayın başında NVIDIA, Federal Ticaret Komisyonu’nun satın almayı engellemek için dava açmasının ardından ARM satın almak için 40 milyar dolarlık bir tekliften vazgeçti. Başkan Biden, Komisyonun şu anki başkanı olan Lina Khan’ı antitröst yasasındaki deneyiminin gücüne dayanarak göreve atadı. NVIDIA-ARM anlaşması başarısız olduğunda, ajans bunun “önemli” olduğunu özellikle belirtti, çünkü “uzun yıllardır davalı bir dikey birleşmenin ilk terk edilmesini temsil ediyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft, Activision Satın Alma Görüşmelerini Başlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bir Sonraki Call of Duty, ‘Warzone’ İle Birlikte Başlayacak

Bir Sonraki Call of Duty, ‘Warzone’ İle Birlikte Başlayacak. Bir sonraki Call of Duty oyunuyla …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör