NASA’nın Perseverance Aracı Mars’ta Bir Yılı Tamamladı

blank
NASA'nın Perseverance Aracı Mars'ta Bir Yılı Tamamladı

İçerik: NASA’nın Perseverance Aracı Mars’ta Bir Yılı Tamamladı

NASA’nın Perseverance Aracı Mars’ta Bir Yılı Tamamladı. Azim altı tekerlekli bir gezicidir. Kabaca 1.025 kilogram ağırlığında ve Dünya’ya geri göndermek için kaya örnekleri topluyor.


NASA’nın Mars gezgini Perseverance, kayalık yüzeyinde koşmayı öğrenerek Kızıl Gezegen’deki bir yıllık kalışının tamamlanmasını kutluyor. Yaklaşık 1.025 kg’lık makine, bir yıl önce 18 Şubat 2021’de kayalık yüzeye inişinden bu yana yeni mesafe rekorları da dahil olmak üzere birçok kilometre taşına ulaştı.

Ve şimdi, zorlu görevlerin üstesinden gelmek için güven ve hız kazanmaya çalışıyor, milyarlarca yıl önce bir göl içeren Jezero Krateri’nden uzaktaki yeni bir destinasyonda yeni bilim kampanyasına doğru koşarken önümüzdeki haftalarda daha fazla kaya örneği toplamayı içeriyor.

NASA, geçtiğimiz yıl boyunca Perseverance’ın şimdiye kadar altı kaya örneği topladığını, Ingenuity helikopteri için bir baz istasyonu olarak hizmet verdiğini ve ilk prototip oksijen jeneratörü MOXIE’yi Mars’ta test ettiğini söyledi. Altı tekerlekli makine, gelecekte Kızıl Gezegene yapılacak bir mürettebat görevi sırasında onları Dünya’ya geri göndermek için kaya örnekleri topluyor. Bilim adamları daha sonra, öncelikle Mars’ta eski yaşam belirtileri arayan örnekleri inceleyebileceklerdi.

NASA’nın Washington’daki Bilim Misyonu Müdürlüğü Yardımcı Yöneticisi Thomas Zurbuchen yaptığı açıklamada, bu kaya örneklerinin Jezero Kraterinin oluşumu hakkında fikir vereceğini söyledi. “Her biri bilimsel değeri açısından dikkatle değerlendiriliyor.”

Sadece 45 Günde Dünya’dan Mars’a: Araştırmacılar Yeni Tahrik Sistemi Öneriyor. Perseverance son zamanlarda gezegendeki herhangi bir gezici tarafından tek bir Mars günü veya solunda en uzun mesafeyi (245.76 metre) kat etme rekorunu kırdı. Bu dönüm noktası, kendi kendine sürüş işlevi sayesinde başarıldı.

Ancak robotun Kızıl Gezegende kalması, zorluklardan payını aldı. Perseverance, Aralık ayında kaya örneklerini deposuna taşırken sistemlerini boğmuştu. Bununla birlikte, NASA mühendisleri engeli karnından kaldırabildi ve geziciyi normal çalışmasına geri döndürdü.

Perseverance, önümüzdeki haftalarda “Ch’ał” kaya türünden (Navajo’nun “kurbağa” terimiyle adlandırılır) iki örnek daha toplayacak. Bilim adamları, bu kayaların örnekleri Dünya’ya geri gönderilirse, Jezero’nun ve bir zamanlar orada bulunan gölün yaşını tahmin edebileceklerini düşünüyorlar.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Perseverance Aracı Mars’ta Bir Yılı Tamamladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

OneWeb’in Yörünge İçi Uydu Sayısı 428’e Kadar Çıktı

OneWeb’in Yörünge İçi Uydu Sayısı 428’e Kadar Çıktı: Cuma günü Bharti destekli OneWeb, Arianespace tarafından …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör