Panasonic’in En Yüksek Çözünürlüklü Kamerası GH6 Tanıtıldı

blank
Panasonic'in En Yüksek Çözünürlüklü Kamerası GH6 Tanıtıldı

İçerik: Panasonic’in En Yüksek Çözünürlüklü Kamerası GH6 Tanıtıldı

Panasonic’in En Yüksek Çözünürlüklü Kamerası GH6 Tanıtıldı. Biraz gecikmeden sonra Panasonic nihayet bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü Micro Four Thirds aynasız fotoğraf makinesi olan 25.2 megapiksel GH6’yı ortaya çıkardı. 5.7K ProRes V-Log video, eğilebilir ekran ve CFexpress yakalama gibi profesyonel video özellikleriyle yüklü olduğundan, S1H “Netflix kamerasının” mini bir versiyonu olarak düşünülebilir.

Bununla birlikte, çoğu modern kamerada olduğu gibi, faz algılamalı otomatik odaklama yerine hala kontrast algılama ile sıkışmış durumda. Şans eseri, yeni özellikleri kontrol etmek ve bunun için erken bir fikir edinmek için bir ön üretim birimini elde edebildim.

İlk olarak, en ilginç değişikliklerden bahsedelim. Belirtildiği gibi, GH6, Micro Four Thirds rakibi OM-1 gibi istiflenmemiş olsa da, yüksek hızlı okuma özelliğine sahip 25.2 megapiksel sensöre sahiptir. Bu, açıkça çok ihtiyaç duyulan bir görüntü çözünürlüğü artışı sağlar, ancak fotoğraf patlaması performansı aslında GH5 II’den (9 fps’ye kıyasla sürekli AF ile 8 fps) bir dokunuş aşağısındadır.

GH6, neredeyse tüm rakipleri gibi faz algılama yerine hala bir kontrast algılamalı otomatik odaklama sistemi (“odaklanma derinliği” veya DFD olarak adlandırdığı) kullanıyor. GH5 II’de olduğu gibi, yüz/göz/kafa/vücut/hayvan AI tanıma özelliğini de içerir. Panasonic, DFD sistemini hemen hemen mükemmelleştirmiş olsa da, hala faz algılama sistemleri kadar hızlı veya güvenilir değil. Panasonic’in 25 megapiksel GH6’sı, şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü Micro Four Thirds kamerasıdır

Nispeten düşük ışıkta insan resimleri çekerken, örneğin, bazen çekimi yakalamak için yeterince hızlı odaklanamadı. Karşılaştırıldığında, Sony ve Canon’un en yeni fotoğraf makineleri (A7 IV ve EOS R6), düşük ışıkta bile böyle bir zorluk yaşamıyor. Ve yine de video AF ile biraz sallanma ve avlanma gördüm – ancak önceki tüm GH kameralarından çok daha az.

Video kalitesi açısından işler daha olumlu. GH6 artık V-Log ile ProRes veya ProRes HQ’ya dahili yakalama ile 30 fps’ye kadar veya MP4 10-bit H.264/H.265 kaydına 60 fps’ye kadar 5.7K video çekebilir (tümü- intra veya longGOP). Ayrıca longGOP codec bileşenini kullanarak 120 fps’ye kadar 10-bit 4:2:0 4K veya 300 fps’de 1080p (otomatik odaklama ile 240 fps) çekebilirsiniz.

Tüm 5.7K ve 4K modları (120p dahil), süper örneklenmiş video ile tam sensör genişliğini kullanır. Ayrıca, farklı anamorfik modlar ve lensler için ayrıntılı kontrollerle 4:3 anamorfik modlarda 30p’ye kadar 5.8K ve 60p’ye kadar 4.4K’yı destekler. ProRes/ProRes HQ şimdilik 5,7K ile sınırlıyken, gelecekteki bir ürün yazılımı güncellemesiyle 4K’ya gelecek.

Ayrıca, yolda gelecekteki bir ürün yazılımı güncellemesiyle gelen, ProRes RAW’ı harici bir Atomos kaydediciye kaydetme yeteneğidir. Daha da ilginci, GH6, HDMI 2.1 çıkışlı ilk aynasız kameralardan biridir, bu nedenle gelecekte başka bir güncelleme ile sonunda 4K RAW’ı 120 fps’ye kadar harici olarak kaydetmenize izin verecektir. İlk gönderildiğinde, eşzamanlı harici ve dahili kayıt ile 60 fps’ye kadar 4K’yı destekleyecektir.

Panasonic GH6 aynasız kamera galerisiSteve Dent/Engadget
Video kalitesi açısından Panasonic, ProRes ve V-Log kaydı kullanarak 12+ duraklı dinamik aralık veya dinamik artırma aralığı kullanarak 13+ durak (bir saniye içinde daha fazlası) vaat ediyor. Ayrıca daha yüksek ISO ayarlarında (ISO 6400 ve üzeri) daha az parazit göreceğinizi iddia ediyor. Hem video hem de hareketsiz görüntüler için, düşük ışıkta GH5’ler kadar iyi değildi (çözünürlüğün yarısından daha azına sahip), ancak çok da uzak değildi.

ProRes HQ’da 30 fps’ye kadar 5,7K video çekmek, SD UHS II kapasitesinin çok ötesinde, 1.903 Mbps dahili veri hızlarını kullanır. Bu nedenle, GH6 t

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Panasonic’in En Yüksek Çözünürlüklü Kamerası GH6 Tanıtıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Skype’tan Artık Acil Durum Numaraları Aranabilecek

Skype’tan Artık Acil Durum Numaraları Aranabilecek. Skype’ın acil durum çağrılarını etkinleştirme hamlesi birkaç sınırlama ile …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör