Los Angeles, iPhone’larda aşı kaydı sunacak

İçerik: Los Angeles, iPhone’larda aşı kaydı sunacak

Los Angeles’ta koronavirüs aşısı yaptıran kişiler iPhone’larının dijital cüzdanında aşı kanıtı saklayabilecekler.Rekor, genellikle ödeme kartları, uçuş kartları veya etkinlik biletleri için kullanılan Apple Wallet’ta tutulacak.

Yetkililer, ilk olarak insanlara gerekli ikinci aşı dozunu almaları gerektiğini hatırlatmak için kullanılacağını söylüyorlar, ancak Los Angeles’ın Covid-19 etkin noktasında aşı kanıtı olarak da kullanılabileceğini söylüyor. firma Healthvana.

Şirketin CEO’su Ramin Bastani gazeteye verdiği demeçte, dijital kartın bir alıcının aşılanmış olduğunu “havayollarına kanıtlamak, okullara kanıtlamak, ihtiyacı olanlara kanıtlamak için” kullanılabileceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık ilçesi olan Los Angeles County, Salı günü bildirilen yaklaşık 13.000 yeni vaka ve 227 ölümle yüksek düzeyde hastalık enfeksiyonuna sahip – bu hastalıktan ölenlerin sayısını 9.782’ye çıkardı. tarih.

BBC, harici sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Twitter’da orijinal tweet’i görüntüleyin
İlçenin aşı şefi Claire Jarashow, Bloomberg’e verdiği demeçte, yetkililerin insanların ikinci aşı dozu için geri gelmelerini sağlamaya istekli olduklarını söyledi – çünkü alıcılara verilen kağıt belge kolayca kaybolabilir. “Sadece yüzlerce tıbbi ilaç yapma kapasitemiz yok. insanların ilk dozlarını bulma isteklerini ve ikinci dozlarını ne zaman almaları gerektiğini kaydettik. “dedi.

Healthvana, son yıllarda ABD’li hastalara milyonlarca HIV testi sonucu sunarak hassas hasta verilerini işleme konusunda bir geçmişe sahiptir.

Ancak “aşı pasaportu” fikrine karşı bir miktar direniş var, bazılarının korktuğu insanların kişisel tıbbi bilgilerini paylaşmak istememesi durumunda mekanlara girişi reddetmek için kullanılabileceğinden korkuyor.

Birleşik Krallık’ta aşı uygulamasından sorumlu bir bakan, böyle bir sistemin yakın gelecekte kullanılabileceğini öne sürdü – bu yorumlar daha kıdemli bir bakan olan Michael Gove tarafından geri çevrilmeden önce.

Michael Gove, Covid dokunulmazlık pasaportlarının “plan olmadığını” söyledi
Oxford Üniversitesi’nde İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Doçenti Max Van Kleek, sistemin rahatlığı ve ikinci doz için bir hatırlatma gönderebileceği gerçeğinin “insanlara gelmelerini hatırlatmak açısından çok faydalı olabileceğini” söyledi. Ayrıca sistem, hasta kayıtlarının bulunmasını çok daha hızlı hale getirir.

Diğer bir potansiyel avantaj ise gizliliktir – nispeten basit geçiş sistemi “akıllı telefon uygulamalarının aksine aktif olarak gözetleme gerçekleştiremez”.
“Geçişler, perde arkasındaki verileri iletmeme gibi büyük bir avantaja sahiptir … veri aktarımı, geçişi gösterme gibi açık bir eylemi gerektirir. Dolayısıyla, kelimenin tam anlamıyla son kullanıcının elindedir” dedi.

Ancak, Android kullanıcıları da dahil olmak üzere tüm telefonlarda dijital aşı kaydının olmaması gibi bazı olası sorunlar da var.

“Akıllı telefonu olanlar aşı olduklarını daha kolay ispatlayabiliyorlarsa, bu doğal olarak diğerlerine göre avantaj sağlıyor.”
Ve başka bir tanımlayıcı olmadan telefonu tutan kişinin aşıyı alan kişi olduğunu kanıtlamanın bir yolu yoktur.

Prof Van Kleek, bu sorunlar çözülse bile, “aşı olmak için baskı görmek istemeyenler arasında siyasi bir geri itme de olabilir” diye uyardı.

Bu insanlar bu fikri, bir uçağa binmeyi veya bir etkinliğe katılmayı engellemek için tasarlanmış “düşmanca bir yaklaşım” olarak görebilir.
“Bu, sırayla, bu tür teknolojinin kullanımı ve sağlanmasıyla ilgili komplo teorilerini teşvik edebilir,” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Los Angeles, iPhone’larda aşı kaydı sunacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör