Hava Kirliliği Kaynağı 3 Boyutlu Yazılımla Tespit Edilecek

blank
Hava Kirliliği Kaynağı 3 Boyutlu Yazılımla Tespit Edilecek

İçerik: Hava Kirliliği Kaynağı 3 Boyutlu Yazılımla Tespit Edilecek

Hava Kirliliği Kaynağı 3 Boyutlu Yazılımla Tespit Edilecek:

3 metreye kadar mesafeleri ölçebilen 5D yazılımı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hava kirliliğine neden olan noktalar anlık olarak tespit edilebiliyor.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Daire Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre, teknolojik gelişmeler hava kalitesi yönetimi çalışmalarında yakından takip edilmekte ve etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Bu kapsamda Bakanlık, Türksat’ın yüklenicisi olduğu hava kalitesi yönetiminde kullanılan araçlara 3D Ortamda Hava Kalitesi Değerlerinin Belirlenmesi Yazılım Projesi’ni ekledi.

Proje kapsamında geliştirilen yerel ve milli yazılım ile stratejik hava kalitesi haritaları, 3 boyutlu bina modeli, şehir atlası, topoğrafya, trafik yoğunluğu, kavşaklar, binaların yakıt cinsleri gibi birçok faktör belirlenerek hava kalitesi değerleri belirleniyor. 3D ortamda belirlenir.

Girilen tüm verileri anında tespit etme ve çıktı üretme kabiliyetine sahip olan 3 boyutlu yazılım, bu alanda dünyadaki ilk örneklerden biridir. Yazılım ile evsel ısınma, sanayi, kara, deniz, hava ve demiryolu taşımacılığından kaynaklanan hava kirliliğine neden olan noktalar tespit edilecek ve kaynağa özel kontrol önlemleri geliştirilebilecek.

Şehirlerde kükürt ve nitrojen gibi önemli hava kirleticilerinin ayak izleri hesaplanacak ve bunları azaltmak için politika ve stratejiler hazırlanacaktır.

YAZILIM, ARAÇLAR MARUZ KALDIĞINDA ARTAN EGZOZ EMİSYONLARINI TESPİT EDEBİLİR
Hava kirliliği seviyesini yaklaşık 5 metreye kadar ölçebilen yazılım, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatları tarafından hava kirliliğini azaltmaya yönelik etkili eylemleri belirlemek için kullanılacak. 3D yazılım ile solunan havanın kirleticileri belirlenecek ve kirliliğin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır.

Bakanlık tarafından pilot olarak seçilen Kocaeli, Balıkesir, Edirne, Tekirdağ ve Sakarya il ve ilçe merkezlerinin hava kalitesi verileri başarıyla üretildi. Tüm şehirlerin hava kalitesi değerleri metre hassasiyetinde üretildi ve vatandaşların maruz kaldığı kirlilik seviyeleri hesaplandı.

Kısa alandaki hava kirliliğini ölçebilen 3 boyutlu yazılım ile yokuş tırmanırken araçların çıkardığı egzoz emisyonuna kadar, eğimli yollar renk değişimi ile belirlenebilir. Bu değişiklikler yazılımda maviden kırmızıya renk skalası olarak gösterilir, kırmızı alanlar önlem alınması gereken noktaları temsil eder.

Ayrıca 3D Ortamda Hava Kalitesi Değerlerinin Belirlenmesi verileri, Çevresel Etki ve İzin Değerlendirme süreçlerinde, mevcut hava kalitesinin belirlenmesi, illerin temiz hava eylem planlarında yer alması gereken etkili eylemlerin senaryo analizlerinde kullanılabilir. iklim değişikliğine uyum faaliyetleri, mekansal planlama çalışmaları ve kentsel dönüşüm faaliyetleri.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hava Kirliliği Kaynağı 3 Boyutlu Yazılımla Tespit Edilecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör
Mehmet
Mehmet
03/04/2021 14:45

Bir gün gece saat 3’te İstanbul’a araç ile girmiştim. Gebze’den şehir içine kadar en az 5 büyük fabrikadan çok aşırı şekilde duman çıkıyordu. Muhtemelen hangi fabrikanın ölçüsüz bir şekilde gaz saldığı biliniyor. Yeni çıkan bu ölçüm cihazları yardımı ile bu şirketler üzerindeki baskı arttılabilir.