İlk Kez ‘Sıcak Jüpiter’ ötegezegeninin Karanlık Tarafı İnceleniyor

blank
İlk Kez 'Sıcak Jüpiter' ötegezegeninin Karanlık Tarafı İnceleniyor

İçerik: İlk Kez ‘Sıcak Jüpiter’ ötegezegeninin Karanlık Tarafı İnceleniyor

İlk Kez ‘Sıcak Jüpiter’ ötegezegeninin Karanlık Tarafı İnceleniyor. Gökbilimciler bir süredir ötegezegenlerin atmosferlerinin haritasını çıkardılar, ancak gece taraflarına iyi bakmanın bugüne kadar zor olduğu kanıtlandı. MIT liderliğindeki bir çalışma, WASP-121b’nin irtifaya dayalı sıcaklıklarını ve su mevcudiyet seviyelerini haritalayarak “sıcak Jüpiter” dış gezegeninin karanlık tarafına ilk ayrıntılı bakışı sağladı.

Uzak gezegen (850 ışıkyılı uzaklıkta) ev sahibi yıldızına gelgitle kilitlendiğinden, parlak taraftaki farklılıklar daha keskin olamazdı. Gezegenin karanlık tarafı, aşırı derecede şiddetli bir su döngüsüne katkıda bulunuyor. Gündüz tarafının 4,940F’nin üzerindeki sıcaklıklarda suyu parçaladığı yerde, gece onları suya yeniden birleştirmek için yeterince serin (en fazla ‘sadece’ 2,780F).

Sonuç, su atomlarını gezegenin etrafında 11.000 MPH’nin üzerinde fırlatır. Bu karanlık taraf aynı zamanda demir ve korundum (yakut ve safirde bir mineral) bulutlarına sahip olacak kadar soğuktur ve gün tarafındaki buhar soğudukça sıvı taşlar ve titanyumdan oluşan yağmuru görebilirsiniz.

Araştırmacılar, 2018 ve 2019’da Hubble Uzay Teleskobu’ndan iki yörünge için spektroskopi kullanarak verileri topladılar. Birçok bilim insanı, ötegezegenlerin parlak taraflarını incelemek için bu yöntemi kullandı, ancak karanlık taraf gözlemleri, tayf çizgisinde su buharını gösteren çok küçük değişiklikleri tespit etmeyi gerektiriyordu.

Bu çizgi, bilim adamlarının sıcaklık haritaları oluşturmasına yardımcı oldu ve ekip, olası kimyasalları tanımlamaya yardımcı olmak için bu haritaları modeller aracılığıyla gönderdi. MIT’ye göre bu, bir ötegezegenin küresel atmosferinin ilk ayrıntılı çalışmasını temsil ediyor. Bu kapsamlı görünüm, WASP-121b gibi sıcak Jüpiterlerin nerede oluşabileceğini açıklamaya yardımcı olacaktır.

Ve bunun gibi bir Jüpiter dünyası açıkça insanlar için çok tehlikeli olsa da, ötegezegen atmosferlerinin daha kapsamlı incelenmesi, gerçekten yaşanabilir gezegenler ararken yardımcı olabilir.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: İlk Kez ‘Sıcak Jüpiter’ ötegezegeninin Karanlık Tarafı İnceleniyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

OneWeb’in Yörünge İçi Uydu Sayısı 428’e Kadar Çıktı

OneWeb’in Yörünge İçi Uydu Sayısı 428’e Kadar Çıktı: Cuma günü Bharti destekli OneWeb, Arianespace tarafından …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör