Mühendisler Rüzgar Türbini Kanatlarıyla Köprüler Kuruyor

blank
Mühendisler Rüzgar Türbini Kanatlarıyla Köprüler Kuruyor

İçerik: Mühendisler Rüzgar Türbini Kanatlarıyla Köprüler Kuruyor

Mühendisler Rüzgar Türbini Kanatlarıyla Köprüler Kuruyor. İrlanda’nın Cork ilçesindeki Midleton ve Youghal kasabalarını birbirine bağlayan eski bir tren yolu yatağında, işçiler yakın zamanda eski bir demiryolu köprüsünün paslı kalıntılarını kazdılar ve yerine bir yaya köprüsü kurdular. Köprü, yapıldığı şey olmasaydı, İrlanda kırsalında yeni bir yaya yeşil yolunun geliştirilmesinde dikkate değer bir kilometre taşı olurdu: geri dönüştürülmüş rüzgar türbini kanatları.

Bu, onu dünyadaki ikinci “bıçak köprüsü” yapar. Geçen Ekim ayında Polonya’nın batısındaki küçük bir kasabada kurulan ilki, Ocak ayı başlarında resmen açıldı. Bu köprülerin arkasındaki mühendisler ve girişimciler, yeni bir trendin başlangıcını temsil etmelerinden umutlu: altyapı projeleri için eski rüzgar türbini kanatlarını yeniden kullanmak.

Onları çöplüklerden uzak tutar ve yeni inşaat malzemeleri yapmak için gereken enerjiden tasarruf sağlar. İnşaat mühendisi Kieran Ruane, rüzgar türbini kanatlarıyla inşa edilmiş bir köprünün konsept tasarımlarını ilk gördüğünde, fikrin “etkileyici” olduğunu söyledi.

İrlanda’nın Munster Teknoloji Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve İrlanda’nın yeni bıçak köprüsünün arkasındaki araştırma ağı olan Re-Wind’in bir üyesi olan Ruane “En azından bunun araştırılması ve denenmesi gereken bir şeydi” diyor.

Gelen rüzgar türbini kanat atıklarıyla başa çıkmak için yaratıcı çözümler gerekli olacak. Ortalama 150 fit uzunluğunda ve her biri bir düzine tondan fazla ağırlığa sahip olan rüzgar türbini kanatları, çöplüklerde çok büyük miktarda yer kaplar. Bir kez orada, yapıldıkları ultra sağlam, fiber takviyeli plastikler kolayca parçalanmıyor.

Hizmet dışı bırakılan rüzgar türbini kanatları, sadece stoklanmazlarsa, günümüzde genellikle çöplüklere gidiyor. Ana alternatif, onları enerji için yakmak, ek kirlilik yaratır. Bıçaklı köprüler gibi fikirler ortaya çıkarsa bu değişebilir. Polonya’nın yeni kanatlı köprüsünün arkasındaki şirket olan Anmet’te ürün geliştiricisi olan Marcin Sobczyk, türbin devre dışı bırakıldıktan sonra rüzgar kanatlarının genellikle on yıllarca ömrü kaldığını söylüyor.

Ve kanatları rüzgar enerjisinden yararlanmada iyi yapan aynı malzeme özellikleri – dayanıklılık, hafiflik ve tüm hava koşullarına dayanıklılık – aynı zamanda onları mühendislik destek yapıları olarak çekici kılıyor. Sobczyk, kanatlı köprüler hakkında “Bu yapılar en az yüz yıl boyunca var olabilmelidir” diyor ve çoğu rüzgar türbininin yalnızca yirmi ila otuz yıl kullanım için tasarlandığını ekliyor. “Yani bu kullanım süresini gerçekten artırıyoruz.” Ruane ayrıca diğer köprü türleri gibi bıçaklı köprülerin de bir yüzyıldan fazla dayanacak şekilde tasarlanabileceğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mühendisler Rüzgar Türbini Kanatlarıyla Köprüler Kuruyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Avrupa’nın Emisyon Azaltma Hedefleri 21 Yıl Geriden Geliyor

Avrupa’nın Emisyon Azaltma Hedefleri 21 Yıl Geriden Geliyor: Avrupa, emisyonları azaltma konusunda ilerleme kaydediyor olabilir, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör