Facebook, Reels Akışını Her Bölüme Getirdi

blank
Facebook, Reels Akışını Her Bölüme Getirdi

İçerik: Facebook, Reels Akışını Her Bölüme Getirdi

Facebook, Reels Akışını Her Bölüme Getirdi. TikTok’un Facebook’a ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğuna dair herhangi bir şüphe varsa, Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde Facebook’un ilk kez kullanıcı kaybetmesinin nedeni olarak rakibini belirttiğinde işleri düzeltti. Şimdi şirket, bu düşüşlere karşı koymaya çalışırken TikTok klonunu sosyal ağının daha fazla bölümüne göndermeye hazır.

Sosyal ağ, geçen yıl Instagram’da ilk kez başlatılan özelliğin Facebook merkezli versiyonu olan “Facebook Reels”i resmen başlatıyor. Şirket, Feed’de Reels ile zaten denemeler yapıyor ve kullanıcıları bir süredir videolarını hizmetlerde çapraz paylaşmaya teşvik ediyor. Ancak en son lansmanla Reels, 150’den fazla ülkede Facebook’ta bağımsız bir özellik olarak kullanılabilecek.

Facebook ayrıca Reels’i uygulamasının daha da fazla bölümüne itecek. Makaraları, kullanıcıların Akışlarının en üstüne yerleştirmenin yanı sıra, şirket, kullanıcıların Makaraları Hikayeler içinde paylaşmasına ve kullanıcıların Hikaye gönderilerini Makaralara dönüştürmesine olanak tanıyacak. Genellikle daha uzun videolara odaklanan Facebook Watch, Gruplar gibi Reels içeriğini de barındıracak. Ve şirket, bazı kullanıcıların Akışlarında “önerilen videolar” önermeyi denemeye başlayacağını söylüyor. Başka bir deyişle: Makaralar, kullanıcıların genellikle video görüntülediği ve paylaştığı Facebook’un hemen hemen her yüzeyinde olacak.

Genişleme, TikTok ile rekabet etmeyi ve daha fazla genç yetişkini platformuna çekmeyi birinci öncelik haline getiren şirket için büyük bir test olacak. Zuckerberg, çoğu zamanlarını Facebook yerine TikTok’ta geçiren kullanıcıları kazanmanın en iyi yolunun Reels olduğuna inandığını açıkça belirtti. Bu ayın başlarında Meta’nın kazanç çağrısı sırasında Zuckerberg, şirketin “kendi hizmetlerimizde Reels gibi kısa biçimli videolara geçişin ortasında” olduğunu söyledi.

Facebook, Reels yaratıcılarını daha da teşvik etmek için para kazanma özelliklerini daha fazla kişinin kullanımına sunuyor. Para kazanma özellikleri şu anda banner reklamları ve çıkartma reklamlarını içeriyor, ancak şirket, hayranların içerik oluşturucular için “hediyeler” satın almasına olanak tanıyan Stars’ı test etmeye başlamayı planlıyor. Para kazanma araçları, şirketin son zamanlarda düşük içerik oluşturucu fon ödemeleri nedeniyle eleştirilen TikTok’tan farklılaşmasına yardımcı olabilir.

Öte yandan, Facebook ana rakibinden sıyrılmak için hala zor zamanlar geçirebilir. Instagram, kullanıcıları eski TikTok içeriğini Reels olarak yeniden yayınlamaktan caydırmak zorunda kaldı. Reels ayrıca TikTok’a göre çok daha az düzenleme ve yaratıcı araç sunuyor, ancak Facebook artık gönderileri taslak olarak kaydetme yeteneği gibi ek özellikler üzerinde çalıştığını söylüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Reels Akışını Her Bölüme Getirdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Skype’tan Artık Acil Durum Numaraları Aranabilecek

Skype’tan Artık Acil Durum Numaraları Aranabilecek. Skype’ın acil durum çağrılarını etkinleştirme hamlesi birkaç sınırlama ile …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör