Cerrahide Teknolojik Yenilikler Daha Güvenli Hale Geliyor

blank
Cerrahide Teknolojik Yenilikler Daha Güvenli Hale Geliyor

İçerik: Cerrahide Teknolojik Yenilikler Daha Güvenli Hale Geliyor

Cerrahide Teknolojik Yenilikler Daha Güvenli Hale Geliyor:

Cerrahi yeniliklerin daha güvenli ve verimli bir şekilde geliştirilmesine yardımcı olacak bir çalışma, Annals of Surgery’de yeni cerrahi teknikler ve cihazlar için bir “temel sonuç seti” yayınladı.

Bristol Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından finanse edilen Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (NIHR) tarafından yürütülen COHESIVE çalışması, seti hastaları, cerrahları ve diğer sağlık profesyonellerini içeren sağlam bir süreçle tasarladı.

Yeni ilaçlar klinik uygulamada kullanılmadan önce, yüksek düzeyde düzenlenmiş bir süreçle titiz bir şekilde test edilirler. Bununla birlikte, güvenli ve etkili olduklarına dair kesin kanıtlar olmadan yeni cerrahi teknikler ve cihazlar tanıtılabilir. Bu, hasta güvenliğini ve sağlığını tehlikeye atabilir. Bu sorun kısmen yeni cerrahi tekniklerin ve cihazların seçimi ve sonuçlarının raporlanmasındaki belirsizlik ve tutarsızlıktan kaynaklanmaktadır.

Bu soruna bir çözüm, klinik uygulamada, araştırma çalışmalarında veya denetimlerde yeni bir cerrahi cihazın tüm kullanımlarında ölçülmesi ve raporlanması gereken, üzerinde anlaşmaya varılmış bir minimum sonuç kümesi olan bir çekirdek sonuç kümesi geliştirmektir. Temel bir sonuç seti, karar verme ve güvenlik ve etkinliği izleme için hastalara ve sağlık profesyonellerine sunulan bilgilerin kalitesini iyileştirmelidir.

Çekirdek sonuç setini geliştirmek için, araştırmacılar hastalardan, cerrahlardan ve diğer kilit paydaşlardan hangi sonuçların kendileri için en önemli olduğunu öğrendiler ve çalışmalarda hangi sonuçların rapor edildiğini görmek için literatür taraması yaptılar. Paydaşlarla bir dizi anket ve bir “uzlaşma toplantısı” yoluyla, yaklaşık 8.000 olası sonucun listesi, sekiz temel sonuç alanına indirgendi.

Cerrahi prosedürdeki değişiklikler, beklenmeyen dezavantajlar, cihaz sorunları, teknik prosedür başarısı ve cerrah deneyimi gibi bazı sonuç alanları yeniliğe özgüydü. Diğerleri, daha genel olarak, amaçlanan faydalar ve beklenen dezavantajlar gibi etkinliğe odaklandı. COHESIVE ekibi, temel sonuç setlerinin en erken fırsattan itibaren tüm cerrahi yenilik çalışmalarında kullanılmasını ve bir müdahalenin altın standart testi olan randomize kontrollü deneme aşamasına gelmeden önce kullanılmasını önermektedir.

Çalışma, Bristol Üniversitesi ve NIHR Bristol Biyomedikal Araştırma Merkezi’nde (BRC) Kıdemli Öğretim Görevlisi Dr Kerry Avery ve Bristol Üniversitesi’nde NIHR Klinisyen Bilim Adamı ve NIHR Bristol BRC ve Onkoplastik Doçenti Shelley Potter tarafından ortaklaşa yürütülmüştür. North Bristol NHS Trust’ta Meme Cerrahisi.

Dr Avery şunları söyledi: “Cerrahi prosedürlerin geleneksel olarak tıbbın diğer alanlarında gördüğümüz türden düzenlemelere tabi olmadığını öğrenmek birçok insanı şaşırtabilir. Ancak güvenliği sağlamak ve verimliliği artırmak için temel bir sonuç seti önemli bir adımdır.

“Temel sonuç setimiz birçok sağlık profesyonelinin girdileriyle geliştirildi ve hastalar tasarım sürecinin çeşitli aşamalarında yer aldı. Cerrahlar ve temel sonuç setimizi kullanan araştırmacılar, bu nedenle sağlam olduğundan ve hem hastaların hem de sağlık profesyonellerinin önceliklerini temsil ettiğinden emin olabilirler.

“Tüm cerrahları ve araştırmacıları, cerrahinin sınırlarını daha da, güvenli ve verimli bir şekilde zorlamaya yardımcı olmak için sonuç setimizi kullanmaya teşvik ediyoruz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Cerrahide Teknolojik Yenilikler Daha Güvenli Hale Geliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının ABD Gıda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör