Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu

blank
Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu

İçerik: Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu

Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu:

Facebook’un aşıyla ilgili yanlış bilgilendirme politikalarını büyük ölçüde değiştirdiğini duyurmasının üzerinden altı ay geçti. Artan viral söylentiler ve komplo teorileriyle karşı karşıya kalan şirket, aşı yanlışlarını platformundan kaldırmaya başlayacağını söyledi. Özellikle, çaba yalnızca COVID-19 aşılarıyla ilgili içeriği değil, tüm aşıları kapsıyordu. Bu, aşılar ve otizm arasında bağlantı kuranlar gibi uzun süredir izin verdiği birçok iddiayı, aşıların “zehirli” veya başka bir şekilde tehlikeli olduğunu ifade ediyor.

Dezenformasyon araştırmacıları ve halk sağlığı yetkilileri uzun süredir Facebook ve diğer platformları aşı yanlış bilgisini daha agresif bir şekilde tedavi etmeye çağırdığı için bu hareket geniş çapta övüldü. O zamandan beri, şirket bazı önde gelen aşı karşıtı kişileri yasakladı, sağlıkla ilgili grupları önermeyi bıraktı ve Facebook ve Instagram’da aşıyla ilgili PSA’ları gösterdi. Artık, gerçek olsun ya da olmasın, COVID-19 aşılarından bahseden herhangi bir gönderiyi etiketliyor.

Ancak, bu çabalara rağmen, aşı yanlış bilgilendirmesi hala acil bir sorun ve halk sağlığı yetkilileri, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarının bunu ele almak için yeterince çalışmadığını söylüyor. Geçen ay, Genel Cerrah, çevrimiçi olarak sağlıkla ilgili yanlış bilgilerin tehlikeleri hakkında bir tavsiye uyarısı yayınladı. Ekteki 22 sayfalık rapor, herhangi bir platformu adıyla çağırmadı, ancak algoritmik amplifikasyonu ve Facebook ile yaygın olarak ilişkilendirilen diğer sorunları vurguladı. Ertesi gün Başkan Joe Biden, Facebook’taki yanlış bilgilerin “insanları öldürdüğünü” söylediğinde manşetlere çıktı.

blank

Facebook, pandemi sırasında sağlıkla ilgili yanlış bilgileri ortadan kaldırmaya yönelik sayısız çabasını öne sürerek geri adım atsa da, şirketin aşıyla ilgili yanlış bilgilendirmeye yönelik geçmişteki gevşek yaklaşımı muhtemelen bu işi çok daha zor hale getirdi. Bir Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, ABD’deki kullanıcıları arasında aşı tereddütünün azaldığını, ancak şirketin sorunun gerçekte ne kadar büyük olduğuna ışık tutabilecek daha fazla veri taleplerini tekrar tekrar reddettiğini söyledi.

“Pandeminin başlangıcından bu yana, 18 milyon adet yanlış COVID bilgisini kaldırdık, teyit eden ortaklarımız tarafından derecelendirilen yüz milyonlarca COVID içeriğini etiketledik ve COVID bilgilerimiz gibi araçlar aracılığıyla 2 milyardan fazla insanı güvenilir bilgilerle buluşturduk. Bir Facebook sözcüsü Engadget’a verdiği demeçte. “Veriler, ABD’deki Facebook’taki insanlar için aşı tereddütünün Ocak ayından bu yana %50 azaldığını ve kabulün yüksek olduğunu gösteriyor. COVID-19 ve aşı politikalarımızı ihlal eden herhangi bir hesap veya gruba karşı yaptırım uygulamaya ve platformumuzu aşı olmak için kullanan kişiler için araçlar ve hatırlatıcılar sunmaya devam edeceğiz.”

Facebook’un pandemi kararı
Pandemi boyunca Facebook, sağlıkla ilgili yanlış bilgileri geçmişte olduğundan çok daha agresif bir şekilde yönetti. Bununla birlikte, pandeminin ilk yılında şirket, koronavirüs yanlış bilgilendirmesi – örneğin, kaldırdığı sahte tedaviler veya maskelerin etkinliğine itiraz hakkında açıklamalar – ve şirketin kurallarını ihlal etmediğini söylediği aşı komplo teorileri arasında bir ayrım yaptı. Mark Zuckerberg, şirketin COVID yanlış bilgisiyle aynı şekilde aşı yanlış bilgisini denetleme konusunda isteksiz olacağını bile söyledi.

Bu, bu yıl COVID-19 aşılarının ortaya çıkması ve bunlara eşlik eden yanlış bilgilendirme ve aşı tereddütlerinin artmasıyla değişti, ancak hasar zaten verilmiş olabilir. Nature’da Şubat ayında yayınlanan hakemli bir çalışma, COVID-19 aşıları hakkında yanlış bilgilere maruz kalmanın “COVID-19 aşısını kabul etme niyetini” yaklaşık yüzde 6 oranında azalttığını buldu.

COVID Eyaletleri Projesi’nin Temmuz ayı raporuna göre, insanların haberlerini öncelikle Facebook’tan almaları durumunda aşı olmama olasılığı daha yüksek. Araştırmacılar, 50 eyalette 20.000’den fazla yetişkini örnekledi ve Facebook’u birincil haber kaynağı olarak gösterenlerin aşı olma olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Yazarlar, Facebook kullanmanın birinin aşı olma seçimini etkilemediğini kanıtlamazken, ikisi arasında “şaşırtıcı derecede güçlü bir ilişki” buldular.

“Koronavirüs hakkında haber ve bilgi almak için Facebook’a güveniyorsanız, aşı olduğunuzu söyleme olasılığınız ortalama bir Amerikalıdan önemli ölçüde daha düşüktür” diye yazıyorlar. “Aslında, Facebook haber tüketicilerinin aşı olma olasılığı, koronavirüs bilgilerini Fox News’den alan kişilere göre daha düşük. Verilerimize göre, Facebook kullanıcıları da koronavirüs aşıları hakkında yanlış iddialara inanma olasılığı en yüksek olanlar arasındaydı.”

Araştırmacılar bunun, Facebook’ta çok fazla zaman harcayan kişilerin hükümete, medyaya veya diğer kurumlara daha az güvenme ihtimalinden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Ya da platformda vakit geçirmek bu güvensizliğe katkıda bulunmuş olabilir. Kesin olarak bilmenin bir yolu olmasa da, Facebook’un yıllardır aşılar hakkında dezenformasyon yaymak için etkili bir platform olduğunu biliyoruz.

blank

CCDH’den bu yılın başlarında yayınlanan bir raporda, çevrimiçi olarak tüm aşı yanlış bilgilerinin yarısından fazlasının, aşıları baltalamak için uzun süredir devam eden ve genellikle koordineli bir çabanın parçası olan 12 kişiyle bağlantılı olabileceği ortaya çıktı. Ancak şirket bazı hesapları yasaklamış olsa da, CCDH’ye göre bu kişilerden bazıları hala Facebook’a ait bir platformda varlık gösteriyor. Facebook, şirketin CrowdTangle aracından elde edilen analizlere dayanan bu raporun bulgularına itiraz etti. Ancak The Washington Post’un Mart ayında bildirdiğine göre, sosyal ağın aşı tereddütüne ilişkin kendi araştırması, aşıların baltalanmasında “küçük bir grubun büyük bir rol oynadığını” gösterdi.

Başka meseleler de var. Yıllar boyunca, Facebook’un arama ve tavsiye algoritması, kullanıcıların yanlış bilgilerin tavşan deliklerine düşmesini olağanüstü derecede kolaylaştırdı. Basitçe “aşı” kelimesini aramak, komplo teorileri ve diğer aşı dezenformasyonlarını yayan hesaplara yönelik tavsiyeleri ortaya çıkarmak için yeterli olacaktır.

Engadget, geçen yıl Instagram’ın aşı karşıtı hesapları COVID-19 komploları ve QAnon içeriğiyle ilişkilendirdiği algoritmik arama sonuçlarında bildirdi. Bir yıldan uzun bir süre sonra, Avaaz’ın yakın tarihli bir araştırması, bu tür içeriklerin artık arama sonuçlarının en üstünde görünmemesine rağmen, Facebook’un öneri algoritmalarının aşılar hakkında yanlış bilgi veren sayfaları ve grupları önermeye devam ettiğini buldu. Araştırmacılar, raporlarında, kullanıcıların görünüşte zararsız sayfaları beğenerek veya “aşılar” için arama yaparak yanlış bilgi “tavşan deliklerine” nasıl düşebileceklerini belgeliyorlar. Ayrıca Facebook’un sayfa tavsiye algoritmasının aşıları ve otizmi ilişkilendirdiğini de buldular.

4 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının ABD Gıda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör