Görülen En Kötü Covid-19 Varyantı Tespit Edildi

blank
Görülen En Kötü Covid-19 Varyantı Tespit Edildi

İçerik: Görülen En Kötü Covid-19 Varyantı Tespit Edildi

Görülen En Kötü Covid-19 Varyantı Tespit Edildi:

259 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüs salgınıyla ilgili endişe verici bir keşif yapıldı. Bilim adamları, Güney Afrika’da bulunan Botsvana’da Covid-19’un en mutasyona uğramış varyantını belirlediler.

Güney Afrika’da tespit edilen yeni korona virüs varyantı hakkında açıklamalar yapıldı. Birleşik Krallık’taki uzmanların “gördüğümüz en kötü durum” olarak adlandırdığı yeni bir Covid çeşidi nedeniyle küresel piyasalarda bir riskten kaçınma dalgası yaşandı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bugün özellikle varyant için toplanmaya karar verdi.

Bilim adamları, Botsvana’da şimdiye kadar Covid-19’un en mutasyona uğramış varyantını belirlediler. Resmi olarak B.1.1.529 koduyla bilinen bu varyant, “Nu varyantı” olarak adlandırıldı.

Uzmanlar, bu varyantta 32 farklı mutasyon tespit edildiğini duyurdu ve bu virüsün koronavirüs aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu.

Bilim insanları, “Bu varyant şimdiye kadar karşılaştığımız en tehlikelisi olabilir” yorumunda bulunurken, şu ana kadar sadece 10 vakanın tespit edildiği belirtildi. Londra Üniversitesi’nden bilim insanı Profesör François Balloux, üç farklı ülkede bulunduğunu açıklayarak, “Bu varyant muhtemelen teşhis edilmemiş bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra mutasyona uğradı.” dedi.

Bilim adamları, Nu varyantında Beta varyantında K417N ve E484A mutasyonlarının tespit edildiğini ve aşıya direnç sağladıklarını açıklarken, aynı zamanda Delta varyantında N440K ve New York varyantında S477N mutasyonlarının da tespit edildiğini açıkladı. Bu mutasyonlar ayrıca antikorlardan kaçmaya da hizmet eder.

Öte yandan uzmanlar, P681H ve N679K mutasyonlarının da tespit edildiğini ve normalde çok nadiren birlikte görüldüğünü belirtti. Uzmanlar, bu mutasyonların aşıya direnç de sağladığını belirtti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Görülen En Kötü Covid-19 Varyantı Tespit Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının ABD Gıda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör